2022’de Bir Giyim Markası Nasıl Kurulur ? Adım Adım Eksiksiz Bir Kılavuz

Zamana meydan okuyan başarılı bir iş kurmak, doğru yola girmek bir meydan okumadır. Nereden başlarsın?

Teknoloji endüstrisi, her birkaç on yılda bir, insanların kendi mağazalarını kurmalarına yardımcı olmak için yeni iş modelleri geliştiriyor.

Ancak isteğe bağlı baskı gibi daha kolay seçeneklerle bile, geleneksel iş planlaması ve marka kimliği geliştirme, başarınızı etkileyen hayati parçalardır.

Bu iki alan dikkatli bir şekilde araştırılıp planlandığında, zamanla size fayda sağlayacak akıllı kararlar vermek daha kolay hale gelir. Ayrıca müşterilerinizle güçlü ve derin bağlantılar kurabileceğiniz sağlam bir temel sağlar.

Bu eksiksiz kılavuzda, hedef pazara karar verme, basit bir iş planı yapma, marka kimliğinizi oluşturma ve kendi giyim hattınızı oluşturma hakkında her şeyi öğreneceksiniz.

Bir hedef pazara karar verin

Hedef pazarınız, ürünlerinizi satmak istediğiniz insan grubudur.

Hedef pazarınızı bilmek önemlidir, çünkü müşterileriniz iş planınızın ve markanızın temel bir parçasını oluşturur. Sonuçta, anlamak, herhangi biriyle iyi bir ilişki kurmanın ilk adımıdır. Hedef kitlenizi tanımak, işinizle ilgili her ayrıntı söz konusu olduğunda daha akıllı kararlar almanıza yardımcı olur.

Net bir hedef pazara sahip bir işletmeye harika bir örnek Alba Paris’tir . Zulüm içermeyen ve vegan bir yaşam tarzını teşvik ediyorlar ve hedef pazarları benzer değerlere sahip insanlardan oluşuyor.

Alba Paris ve özel kıyafetleri
Alba Paris ve özel kıyafetleri. Kaynak: Alba Paris

Hedeflerine sadık kalmak için talep üzerine baskının sağladığı çevre dostu avantajlardan en iyi şekilde yararlanıyorlar. Ürünleri, acımasız yaşam tarzı ve vegan topluluğunun teşvik ettiği değerler hakkında farkındalık yaratan, müşterileri ile bir aidiyet ve anlayış duygusu geliştiren tasarımlara sahiptir.

Hedef pazarınızı belirlemek için, kıyafetlerinizi giymesini istediğiniz kişi hakkında bir fikir edinmek için aşağıdaki soruları kullanın. Her soruyu ayrıntılı olarak yanıtlamak zorunda değilsiniz ve daha sonra müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edindiğinizde bunları istediğiniz zaman ayarlayabilirsiniz.

Bu sorularla işiniz bittiğinde, giyim markanızın yardımcı olabileceği pazarınızın hangi arzuları veya sorunları olduğunu düşünün.

 • Yer: Yerel, ulusal veya uluslararası müşteriler mi?
 • Demografi: Kaç yaşındalar? Cinsiyetleri, işleri veya gelir düzeyleri nedir?
 • Psikografik: Değerleri nelerdir? Hobileri ve yaşam tarzları nelerdir? Nasıl bir kişiliğe sahipler?
 • Pazar trendleri: Ne tür trendler izliyorlar? (Bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde trendler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz).
 • Satın alma alışkanlıkları: Kıyafetlere yılda ne kadar harcıyorlar? Bir markaya veya daha fazlasına sadıklar mı? Sizce şu anda ne tür mağazalardan alışveriş yapıyorlar?
 • Ağrı noktaları: Müşterileriniz ne tür sorunlarla karşılaşıyor? Giyim söz konusu olduğunda şu anda onları hangi sorunlar etkiliyor?

Basit bir iş planı yapın

Her başarılı moda markasının arkasında bir iş planı vardır.

İş planınız, işinizi hayata geçirmek için yapmanız gereken tüm şeylere genel bir bakış oluşturmanıza yardımcı olur. Ne tür maliyetler beklemeniz gerektiğini ve hangi engellerin üstesinden gelmeniz gerektiğini anlamanıza yardımcı olur. Genel olarak, bu, giyim işinizin pratik kısmını oluşturur ve fikirlerinizin gerçekleştirilecek kadar gerçekçi olup olmadığını görmenizi sağlar.

Plan yapmayı başaramazsanız, başarısız olmayı planlıyorsunuz demektir.

-BENJAMİN FRANKLİN

Aşağıdaki bölümler, yalnızca kendiniz için bir plan yapıyorsanız yararlıdır. Yatırım talep etmeyi planlıyorsanız, daha fazla ayrıntıya girmeniz veya farklı bir iş planı yapısı kullanmanız gerekebilir.

1. Giyim işine genel bakış

Genel bakışınız, çok fazla ayrıntıya girmeden fikirlerinizi tek bir yerde ortaya çıkarmanıza yardımcı olur ve ayrıca işinizi bir bakışta anlamanıza yardımcı olur.

Misyon veya vizyon beyanınızı da buraya ekleyebilirsiniz.

Genel bakışınızı oluşturmak için aşağıdaki soruları kısaca yanıtlayın:

 • İşletmenizin genel hedefleri nelerdir?
 • Hedef pazarınız kim?
 • Giyim hattınıza ne tür ürünler ekleyeceksiniz?
 • Giyim hattınızı üretmek için hangi yöntemleri kullanacaksınız?
 • Giyim hattınızı nerede satmak istiyorsunuz?
 • Bütün bunların ne zaman olmasını istiyorsun?

Henüz tüm yanıtlara sahip olmayabilirsiniz, ancak kılavuzu incelerken bunların her birini zamanında tanımlayabileceksiniz.

2. Ürünler

Giyim fikirlerinizi ana hatlarıyla belirtin ve müşterilerinize sağlayacağını düşündüğünüz faydaları gözden geçirin.

Cevap vermelisin:

 • Ne tür giyim hatları yapmak istiyorsunuz?
 • Değer öneriniz nedir ?
 • Her bir giyim ürününü nasıl üreteceksiniz?

Bir değer önerisi , ürünlerinizin müşterilerinize sağladığı faydalardır.

Değer teklifinizin ne olduğunu anlamak için müşterilerinizin neden sizden satın almak isteyebileceğini düşünün. Bu neden, işinizin onlar için hangi sorunları veya arzuları yerine getirdiğine dayanır.

3. Rekabet analizi

Rekabet analizi, moda markanızın giyim endüstrisindeki rakiplerine karşı nerede durduğunu anlamanıza yardımcı olur. İşte başlamanıza yardımcı olacak birkaç adım.

 1. 3-5 ana rakibinizin bir listesini yapın
 2. Ürünlerini, fiyatlarını ve tasarımlarını not edin
 3. Marka hikayelerini ve müşteri tabanını parçalayın
 4. Ne yaptıklarını ve iyi yapmadıklarını düşünün
 5. Yapamayacakları bir şeyi yapıp yapamayacağınızı anlayın

Genel olarak, bunu yapmak istersiniz çünkü bu, işletmenizin sektörde yararlanabileceği herhangi bir fırsat olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur ve önceden plan yapmanıza ve olası tehditlerden kaçınmanıza da yardımcı olur.

4. Mali analiz ve projeksiyonlar

Bir finansal plan, işinizi başlatmak için ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını ve istediğiniz karı elde etmek için her bir ürün için ne kadar ücret alacağınızı belirlemenize yardımcı olur. Mali durumunuzu kendiniz yönetebilirsiniz, ancak bu tek başınıza yönetmek istediğiniz bir şey değilse, bir muhasebeci tutmak iyi bir fikirdir.

Temel giderleri hesaplamak için şu bilgilerle aylık bir dökümü doldurun:

 • Beklenen yinelenen maliyetler—ör. abonelikler veya web sitesi bakım ücretleri, planlanan aylık pazarlama kampanyaları maliyetleri vb.
 • Değişken maliyetler—örn. ürün üretimi için malzeme giderleri, nakliye masrafları vb.

Her satıştan ne tür bir gelir elde etmeyi bekleyebileceğinizi öğrenmek için aşağıdakileri yapın:

 1. Nakliye ve vergi yükümlülükleri gibi değişkenleri hesaba katarak her bir ürünün toplam maliyetini hesaplayın.
 2. Her ürün için ne kadar kazanmak istediğinize karar verin. Bir ürünün masraflarını aklınızdaki miktarla birleştirin.
 3. Rakip analiziniz, hedef pazarınız ve değer teklifiniz göz önünde bulundurularak bu miktarın haklı olup olmadığını kontrol edin.

5. Operasyon planı

Artık hedeflerinizin ne olduğunu, ne tür ürünler yapmak istediğinizi ve beklenen temel maliyetlerinizi bildiğinize göre, iş operasyonlarınızın nasıl göründüğünü özetlemeniz gerekiyor.

Moda iş modelinize karar verin

En yaygın modeller şunlardır:

 • kendin yap (ör. zanaatkar)
 • Dropshipping (yani talep üzerine baskı)
 • Toplu üretim

Kendin Yap

Bu tür bir iş modeli, moda işinizin tüm üretim sürecini ele alan çevrenizde döner.

Ürünleri kendiniz yaptığınızda, üretim süreniz, dikiş ve kesim için mevcut olan gerçek sürenize bağlıdır. Büyümek istiyorsanız, üretiminizi büyütmek için daha fazla insanı işe almanız gerekecek.

Genel olarak, bu tür giyim işi, diğer iş türlerinden daha fazla zamana ve yatırıma ihtiyaç duyar, ancak el yapımı giysi tasarımları için sınırsız yaratıcı olanaklar sunar.

Direk nakliye

Dropshipping , stoklarınızı ve gönderilerinizi yönetmek için harici bir şirket kullandığınız daha yeni bir model türüdür. İşleri kendiniz yapmaktan daha az zaman ve paraya mal olur, ancak giriş engellerinin daha düşük olması nedeniyle daha fazla rekabet ile gelir.

Printful gibi bir talep üzerine baskı sağlayıcısını kullanarak tasarımlarınızı doğrudan hazır ürünlere uygulayabilirsiniz. Printful ile çalıştığınızda, yalnızca giysi tasarımlarınızı yapmaktan, çevrimiçi mağazanızı yönetmekten ve ürünlerinizin müşterilere reklamını yapmaktan sorumlusunuz. Printful, siparişin yerine getirilmesini ve nakliyesini yapar.

Dropshipping ile tasarımlar ve ürün fikirleri ile çok daha hızlı deneme yapma olanağına sahipsiniz. Küresel bir talep üzerine baskı sağlayıcısı ile çalışıyorsanız, siparişinizin yerine getirilmesini uluslararası düzeyde ele aldıkları için işinizi çok daha hızlı büyütebilirsiniz.


Giyim markanızı Printful ile başlatın!Başlamak


Toplu üretim

İmalat, büyük ölçüde bir giyim hattının seri üretimine ve zaman içinde satılan bir stoğun bakımına dayanır. Bu, bir kişinin ya kendi ekipmanına yatırım yapması ya da kendi giyim hattını üretmek için mevcut bir giyim üreticisiyle çalışması gerektiği anlamına gelir.

Bir giyim üreticisiyle çalışmak, her giyim hattı ürünü için minimum sipariş miktarı (MOQ) yapmak zorunda olmak anlamına gelir ve bu da dikkatli planlama ve organizasyon için daha fazla ön yatırım ve zaman gerektirir.

Giyim şirketi H&M gibi büyük moda markaları, her bir giyim hattını oluşturmak için üretimi kullanıyor ve ayrıca satışları beklerken ürünlerini depolamak için depolar kiralıyorlar.

Giyim şirketleri, bir giyim üreticisinden toplu olarak sipariş vererek ürün başına çok para biriktirebilir, ancak hangi boyutların, tasarımların veya ürünlerin satacağını tahmin etmek zor olduğu için para kaybetme riskiyle karşı karşıyadırlar. Ayrıca, ürünlerini depolamanın ve göndermenin ardındaki maliyet ve lojistiği de ele almaları gerekir.

İş operasyonlarınız işinizin büyük bir bölümünü oluşturur. Seçtiğiniz iş modelini yönetebileceğinizden ve organize edebileceğinizden emin olmalısınız. Bu durumda, talep üzerine baskı, insanların kendi işlerini tek başlarına yürütmeleri için daha kolay bir yol sunar.

Marka kimliğinizi oluşturun

Marka kimliğiniz, işletmenizi müşterilerinize bağlar. Markanızı nasıl algıladıklarını etkiler ve sizi rakiplerinizden ayırır.

Markanız ayrıca müşterilerinize vadettiğiniz kalite standardını yansıtır ve kendi giyim hattı planlamanız, online mağaza tasarımınız ve pazarlamanız için referans görevi görür. İyi bir marka kimliğine sahip olmak, müşteri sadakatini ve güvenini artırmanın uzun bir yoludur.

Herkes bir iş kurabilir, ancak markanız öne çıkmanıza ve müşterilerle uzun süreli bağlantılar kurmanıza yardımcı olur; bu da sağlam bir müşteri tabanı oluşturmanıza yardımcı olur. Hedef pazarınız, ürünleriniz ve iş modeliniz gibi iş temellerinizi oluşturduktan sonra, markanızı bir araya getirmeye başlamak için doğru yerde olacaksınız.

Marka ifadelerinizi geliştirin

Vizyon, misyon ve konumlandırma beyanlarınız burada devreye girer. Marka beyanları, uzun vadeli hedeflerinizin ne olduğunu, şu anda neyi başarmayı hedeflediğinizi ve müşterilerinize ne sağlamak istediğinizi anlamanıza yardımcı olur.

Açıklamalarınız markanızın özünü temsil eder ve bunlardan web sitenizin Hakkımızda sayfası veya sosyal kanallar gibi ilgili yerlerde bahsedebilirsiniz. Bunları müşterilerle paylaşmayı seçerseniz, işletmenizde neyin özel ve benzersiz olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Konumlandırma ifadesi oluşturma

Konumlandırma beyanı, hedef pazarınızı, onlar için ne yapmak istediğinizi ve ürününüzün neden rakiplerinizden farklı olduğunu açıklar. Doğrudan müşterilerinizin arzularına veya acı noktalarına hitap eder ve neden sizden satın almayı düşünmeleri gerektiğini cevaplar.

Konumlandırma açıklamanızı yapmaya başlamak için, iş planınızdaki bilgilerle bu soruları yanıtlayın:

 • ne sağlayacaksın?
 • Hedef pazarınız kim?
 • Değer öneriniz nedir?
 • Rakipleriniz kimler?
 • neden farklısın

Bilgilerinizi aldıktan sonra, aşağıdakine benzer bir cümleye sığdırmak için özetleyebilirsiniz. İfadeniz bu yapı ile tam olarak aynı değilse sorun değil – önemli olan fikirlerinizi net bir şekilde ifade etmenizdir.

(Ürünleri) (değer teklifi) ile (hedef pazar) sağlayacağız. (Rakiplerin) aksine, farklıyız çünkü (sebep).

İfadenizin de bu örnek kadar kısa olması gerekmez, ancak yeni giyim hattı fikirlerini planlamak ve strateji oluşturmak gibi dahili kullanım için, doğrudan konuya atıfta bulunmak daha uygundur.

Pano üzerinde konumlandırma ifadesi
Kaynak: Olya Kobruseva

Misyon ve vizyon beyanınıza karar verin

Misyonunuz ve vizyonunuz önemlidir çünkü hedeflerinizi daraltırlar ve uzun vadeli özlemlerinizi anlamanıza yardımcı olurlar. İş planınıza geri dönün ve nişinizi, kişisel hedeflerinizi ve konumlandırma beyanınızı aklınızda bulundurun.

İfadeleriniz basit olmalı, her biri 50 kelimeden az olmalı ve akılda kalıcı olmalıdır.

 • Misyon: Ne yapmak için buradasın? Değerleriniz neler?
 • Vizyon: Hedeflerinize ulaştıktan sonra ne olmayı hedefliyorsunuz?

Marka kişiliğinizi oluşturun

Marka kişiliğiniz, işletmenizin insani özelliklerini kapsar. Müşterilerin işletmenizle ilişki kurmasına yardımcı olur ve onlarla güven ve anlayış geliştirir. Aynı zamanda sesinizin tonunu ve tasarımınızı da etkiler.

Örneğin, ciddi ve muhafazakar bir iş kuruyorsanız, içeriğinizde muhtemelen emoji veya neon renkler kullanmazsınız.

Marka kişiliğinizi oluşturmak için markanızın temsil etmesini istediğiniz insan özelliklerini ve renkleri yazın.

Markanızın nasıl hissetmesini istediğinize benzer diğer markalara bir göz atın. Bunu bir araya getirin ve fikrinizin hedef pazarınıza hitap edecek bir şey olup olmadığını kontrol edin.

Marka hikayenizi yazın

İnsanlar hikayelerle ilişki kurar ve başkalarını anlamak ve empati kurmak istemek insan doğasıdır. Marka hikayeniz , müşterileriniz için anlamlı ve akılda kalıcı bir şekilde konumlandırma, vizyon ve misyon beyanınızı birbirine bağlar.

Marka hikayenizi onlarla paylaşarak kitlenizde güven oluşturursunuz ve yeni bir işletme olarak insanları sizden satın almaya ikna etmeniz zaman alacaktır. Müşterilere kim olduğunuzu ve işinizin neyle ilgili olduğunu söylemek, bu güveni ve bağlantıyı kurmanıza yardımcı olur.

Her şeyi yazdığınızda, Hakkımızda sayfanızı oluşturabilir ve hikayenizi anlatmak ve neden farklı olduğunuzu göstermek için bu alanı kullanabilirsiniz. İster resmi ister gündelik olsun, dilinizin marka kimliğinize uygun olduğundan emin olun.

Burt's Bees el merhemi ve çiçekler
Burt’ün Arıları El Merhemi! Kaynak: Emily Gillingham

Burt’s Bees , markalarının mesajını müşterilere güçlü bir şekilde iletmek için hikaye anlatımını kullanır.

1980’lerde doğaya ve çevreye değer veren iki kişi olan Burt Shavitz ve Roxanne Quimby tarafından kurulan bir yürüyüş sırasında bal mumu kullanarak benzer ahlaka sahip insanlar için doğal ürünler yapma fikrini ortaya attılar. İnsanlar bu fikre bayıldı ve 40 yıl sonra işleri hala güçleniyor.

İşlerini büyütürken, benzersiz markalarına sadık kaldılar ve çevre dostu marka hedefleri ve vizyonları etrafında büyürken tüm iş planlarını şekillendirerek gezegen için farkındalık yaratmak için çalıştılar.

Marka adınıza karar verin

Marka adınız işinizi temsil eder ve müşterilere markanızın ne hakkında olduğu hakkında bir fikir verir. Marka adınızı bulmak için bir defter alın ve düşünmeye hazırlanın.

Daha fazla bilgi edinin: Bir Marka Adı Nasıl Bulunur?

Markanızla ilgili her şeyi yazın: sıfatlar, fiiller veya soyut fikirler olsun. Derlediğiniz bilgilerle beğendiğiniz birkaç marka adı oluşturun. Bir isim üreteci kullanabilirsiniz. Mevcut müşterilerin, arkadaşların veya ailenin bu marka adları hakkında ne düşündüğünü öğrenin ve en iyi olduğunu düşündüğünüzü seçin.

İstediğiniz marka adının halihazırda mevcut bir işletme tarafından kullanılmadığını kontrol etmeyi unutmayın ve alan adının uygun olup olmadığını öğrenin. Kontrol etmek için Godaddy gibi herhangi bir alan adı kayıt sitesine gidin.

Marka kimliğinizi tasarlayın

Marka tasarımınız, müşterilerinizin işletmenizle etkileşim kurma deneyimini etkiler ve değerlerinizi ve kişiliğinizi aktarmanıza yardımcı olur. Uyumlu bir tasarımınız olduğunda, markanız müşteriler için daha tanınır ve akılda kalıcı olur.

Bunu iyi yapmak, müşterileriniz ve işletmeniz arasındaki bağlantıyı da güçlendirmeye yardımcı olur. Marka görsellerinizin marka kişiliğinizle uyumlu olmasını istiyorsunuz.

Markanızın renk şemasına karar verin

Bir marka renk şeması, marka kimliğinize ve müşterilerinize neyin çekici geldiğine uygun olmalıdır. Bir renk şeması oluşturmak için en az 3 renge ihtiyacınız var.

İdeal olarak, ilk iki renginiz birbirini tamamlamalıdır. Bunları genel metin, arka plan tasarımları ve müşterilerinizin görüntülediği diğer tekrarlayan içerikler için kullanırsınız.

Son renginiz vurgu renginizdir. Bu, öne çıkması için renk şemanızın geri kalanıyla kontrast oluşturmalı, ancak yine de onları tamamlamalıdır. Bunu, web sitesi düğmelerini, bağlantıları, başlıkları veya müşterilerin fark etmesini istediğiniz diğer şeyleri vurgulamak için kullanırsınız.

Printful'un marka renklerini gösteren web sitesi
Printful’un kullanımda olan marka renklerini gösteren web sitesi. Kaynak: Basılı

Kombinasyonlarınızı belirlemek için bir renk şeması veya çevrimiçi bir renk şeması oluşturucu kullanın.

Renk düzeninizi kaydetmek için HEX kodlarını kullanın. Bu, renk kodlarınızı web sitenize eklemenize ve renklerinizi tasarım yazılımında yeniden kullanmanıza olanak tanır.

Marka yazı tipinizi seçin

Yazı tipi, belirli bir tasarımı kullanan kelimeler gibi bir dizi karakterdir. Bir markanın yazı tipi birkaç nedenden dolayı önemlidir:

 1. Marka kişiliğinizi müşterilere iletir
 2. Okunabilir müşterilerin metninizi nasıl bulduğunu etkiler
 3. Web sitenizi veya mağaza yükleme hızınızı etkileyebilir

İyi bir tipografik hiyerarşiniz olduğunda, okuyucuların yazılı içeriğinizin yapısını anlaması daha kolaydır.

 • İlk yazı tipiniz dikkat çekici olmalıdır – paragraf yazı tipinizle aynı olmasını istiyorsanız, boyut olarak daha büyük ve/veya kalın olmalıdır. Bunu başlıklar, başlıklar veya müşterilerin dikkat etmesini istediğiniz diğer metinler için kullanırsınız.
 • İkinci yazı tipinizin okunması kolay olmalıdır – birden fazla yazı tipi kullanıyorsanız, bu ilk yazı tipinizi tamamlamalıdır. Bunu paragraflar veya daha uzun metin gövdeleri için kullanırsınız.
Tipografi Seçenekleri
Farklı yazı tipi kombinasyonlarına örnekler. Kaynak: Basılı

Web sitenizde özel yapım bir yazı tipi kullanmaya karar verirseniz, farklı tarayıcı türlerinde düzgün şekilde yüklendiğinden emin olun. Ayrıca seçtiğiniz yazı tipinin mağaza yükleme hızınıza zarar vermediğini kontrol edin. Sitenizin farklı dilleri varsa, sitenizin sunduğu her dil için çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Bir logo, marka görsellerinizin renk şemasını ve yazı tipini kullandığından müşterilerin işletmenizi tanımasına yardımcı olur. Yardıma ihtiyacınız varsa, Printful ücretsiz bir Logo Oluşturucu sunar .

Genellikle bir logo iki şeye ayrılır:

 1. Bir sembol: Markanızı temsil eden bir şey
 2. Metin: Marka adınıza dayalı bir tipografik tasarım
Printul'un logosu bozuldu
Printful logosunun bir dökümü. Kaynak: Basılı

Giyim markanızı kavramsallaştırın

Artık moda markanızı nasıl temsil etmek istediğiniz konusunda daha iyi bir fikre sahip olduğunuza göre, görsellerinizi, tasarım bilgilerinizi ve markanızla ilgili diğer her şeyi tek bir yerde bir araya getirmeniz gerekiyor. Bu sizin marka kitabınız. İşiniz bittiğinde, her zaman başvurabileceğiniz bir rehberiniz olacak.https://www.youtube.com/embed/sn_Sx6e5vag?feature=oembed

Marka kitabınız, gelecekteki giyim hattı tasarımları ve pazarlama çalışmaları için bir referans noktası olarak size yardımcı olur. Tasarımlarınızı ve markalaşmanızı tek bir yerde bir araya getirerek küçük bir kitapçık veya katalog oluşturmak için Canva gibi ücretsiz kaynakları kullanabilirsiniz. Unutmayın, ilk yaptığınızda süper profesyonel olmak zorunda değildir.

Yapabileceklerinizin örnekleri aşağıdadır. Marka kişiliğiniz, sesiniz ve tonunuz hakkında daha fazla bilgi ekleyebilirsiniz.

Bir marka kitabındaki tasarım varlıkları örneği. Kaynak: Basılı

Markanızı mağazanıza uygulayın

Marka kitabınızı aldıktan sonra marka renklerinizi, yazı tipinizi ve logonuzu mağazanıza uygulamaya başlayabilirsiniz. Unutulmaması gereken en önemli şey, markanızı yalnızca web sitenizde değil, sosyal medya hesapları, reklamlar ve e-postalar gibi kullandığınız her kanalda tutarlı hale getirmektir.

Tutarlılık, sorunsuz bir müşteri deneyimi yaratır, markanızı sağlamlaştırır ve mağazanıza güvenilirlik katar.

Kendi giyim hattınızı yaratın

Artık kendi moda markanıza, giyim tasarım fikirlerinize ve iş planınıza karar verdiğinize göre, giyim hattınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenmeye hazırsınız.

Giyim üretim sürecini anlamak

Çalıştırmak istediğiniz giyim işinin türüne bağlı olarak bu bölümün ne içerdiğini zaten biliyor olabilirsiniz.

Bununla birlikte, her giyim markası aşağıdaki genel adımları gerektirir. Her şeyi doğru şekilde nasıl yapacağınızı öğrenmeye odaklanabilmeniz için ilk başta yalnızca bir giyim hattı oluşturmaya başlamanızı öneririz.

1. Tasarımlarınızı ve maketlerinizi oluşturma

Giyim hattı tasarım fikirleri bulmak için dergiler, TikTok veya moda şovları aracılığıyla moda trendleri hakkında bilgi edinin. Müşterilerinizin beğenebileceği tasarımlara dikkat edin ve bu fikirleri onlara sunmak istediğiniz değer teklifiyle karşılaştırın.

Bir eskiz üzerinde çalışan moda tasarımcısı
Kendi giyim markası ürünleri üzerinde çalışan bir moda tasarımcısı. Kaynak: Ray Piedra

Giyim hattı fikirlerinizi tek bir yere koyun ve üzerinde bulunacakları giyim eşyalarına uyacak şekilde tasarlayın. Adobe illustrator gibi bir yazılım kullanabilir veya tasarımlarınızın giyim öğeleri üzerinde maketlerini oluşturmak için Printful’s Design Maker’ı (ücretsiz!) deneyebilirsiniz.

Tasarımınızın kalitesi, giysilerinizin gerçek hayatta ne kadar iyi göründüğünün arkasındaki en önemli faktörlerden biridir. Mükemmel yazdırma dosyasının nasıl hazırlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu makaleyi okumanızı öneririz .

2. Numunelerin sipariş edilmesi ve test edilmesi

Printful gibi bir talep üzerine baskı hizmeti kullanıyorsanız veya bir giyim üreticisiyle çalışıyorsanız, ürünleri müşterilere satmaya başlamadan önce ürün tasarımlarınızın gerçek hayatta nasıl göründüğünü görmeniz gerekir.

Numune sipariş etmek genellikle önceden küçük bir miktar paraya mal olur, ancak bunları gerçek hayatta görmek size daha fazla zaman kazandırır ve tasarımda veya ürün açıklamalarında düzenlemeler yapmak istemeniz durumunda size daha fazla zaman ve para kazandırır. Örneklerinizi sosyal medyada paylaşmak için fotoğraf çekimleri için de kullanabilirsiniz.

Giyim hattınızı satmaya başlayın

Mağazanıza ürün eklerken ve sosyal medya stratejinizi planlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Mağazanıza ürün ekleyin

Mağazanızı bir e-ticaret platformu veya bir pazar yeri kullanarak oluşturabilirsiniz . Hangi platformu kullanırsanız kullanın, hepsi başlamanıza yardımcı olacak kendi kılavuzları ve videoları ile birlikte gelir.

Genel olarak, kullanıcıların sizden satın almalarını mümkün kılmak için ele almanız gereken üç şey vardır:

Ürünlerinizin fotoğraflarını ve videolarını ekleyin

Müşteriler parayı yatırmadan önce ne satın aldıklarını görebilmek isterler, bu nedenle çevrimiçi giyim hattınızı gösteren kaliteli fotoğraflar veya videolar içeren ürün listeleri yapın.

Çekim için bir model hazırlayan bir moda tasarımcısı
Bir moda tasarımcısı, çekim için bir model hazırlıyor. Kaynak: Ron Lach

Printful ile çalışıyorsanız, fotoğraf ve videografi hizmetleri sunuyoruz . Web sitenizde kullanacağınız modellerde ürünlerinizin profesyonel fotoğraflarını ve videolarını alacaksınız.

Çekimi kendiniz düzenliyorsanız, iyi fotoğraflar, videolar aldığınızdan ve müşterilerin ne satın aldıklarını anlamaları için giyim hattınızın ayrıntılı açıklamalarını yazdığınızdan emin olmanız gerekir. Giyim hattınızı gerçek hayatta göremezler, bu nedenle ürününüzün kendileri için doğru olup olmadığını anlamak için medyanıza güvenirler.

Müşterilerinizin çevrimiçi mağazanızdan satın almadan önce bilmesi gereken boyutlar, malzemeler, kesimler ve diğer her şeyle ilgili bilgileri de eklediğinizden emin olun.

Pazarlama ve satış kanallarınıza karar verin

İlk satışınızı yapmak zordur ve bundan sonra müşteri tabanınızı büyütmek de bir zorluktur. Bir pazarlama ve satış stratejisi, müşterilerinizin moda markanız hakkında nasıl bilgi edineceğini, onları satın almaya nasıl teşvik edeceğinizi planlamanıza yardımcı olur ve geri gelmelerini sağlamak için hangi yöntemleri kullanacağınızı ana hatlarıyla belirtir.

Başladığınızda, sizin için neyin işe yaradığını bulmak için farklı kanallardan satış yaparak denemeler yapabilirsiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize işinizden bahsedebilir, sosyal medyada çevrimiçi reklam verebilir, mağaza ürünlerinizi Etsy gibi pazar yerlerinde paylaşabilir veya bölgenizdeki pop-up mağaza fırsatlarını arayabilirsiniz.

İlk satışınızı aldığınızda, sosyal kanıtınızı oluşturmaya başlamak için o müşteriden bir inceleme almaya çalışın. Bu, gelecekteki müşterilerin sizinki gibi yeni bir mağazadan satın alma konusunda yaşayabileceği gerilimleri hafifletmeye yardımcı olur.

Çalışmaya başladığınız reklam mecraları ve biçimlerine göre finansal tahminlerinizi güncellemeyi unutmayın.

Sosyal medya reklamcılığı

Facebook, Instagram veya Pinterest gibi bir sosyal medya kanalı üzerinden müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız, kullanmak istediğiniz sosyal ağ için bir hesaba veya işletme sayfasına ihtiyacınız var.

Kitlenizin en çok kullandığı platforma odaklanın ve ona bağlı kalın. Reklamların işe yaraması zaman alıyor ve insanlar daha önce hiç duymadıkları markalara para harcamaktan çekiniyor.

Markanızın sayfanız genelinde tutarlı olduğundan emin olun. Müşterilerin size daha fazla güvenmesi için sayfanıza ve web sitenize incelemeler gibi sosyal kanıtlar ekleyin veya talep edin.

Müşterilerinize ulaşmaya başlamak için platformunuz için en iyi hangi reklamların işe yaradığını öğrenin ve bunları uygun şekilde hazırlayın. Reklam oluşturmak için Canva’yı kullanın. Küçük başlayın ve müşterileriniz için en iyisinin ne olduğunu bulmak için farklı kopyalar ve görsellerle denemeler yapın.

Daha fazla bilgi edinin: Bir Ürünü Pazarlamanın 10 Etkili Yolu

Daha büyük ve daha pahalı kampanyalara girişmeden önce reklamlarınızı test etmek için bir miktar para ayırın: Bu şekilde, en iyi performansı gösterenleri seçebilir ve gelecekte sorun yaşamadan kurtulabilirsiniz!

çevrimdışı satış

Bazen bölgenizdeki fırsatlar, pop-up pazarlar, ticaret fuarları veya iş konferansları şeklinde görünür.
Bunlar, stok bulundurmayı gerektirse ve seyahat etmeniz gerekiyorsa maliyetli olabilse de, moda dünyasındaki diğer kişilerle ağ kurma şansı sunar ve bu da giyim endüstrisi hakkındaki bilginizi genişletmenize yardımcı olur. Ayrıca müşterilerinizle yüz yüze görüşerek kendi moralinizi yükseltmenize ve onlarla olan ilişkinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

şimdi ne yapmalı

Bu kılavuzda çok fazla bilgi var, ancak kendi markanızı oluştururken öğreneceğiniz daha çok şey olduğunu bilmelisiniz.

Markanız işinizin kalbidir ve verdiğiniz neredeyse tüm planlama kararlarını etkiler. Markanızın kişiliğini ve değerlerini aktarırken müşterilerin işletmenizi nasıl algıladıklarını ve bunlarla nasıl ilişki kurduklarını etkiler.

Kendi moda işinizi kurmak için birçok seçenek mevcut olsa da, hedeflerinizi aklınızda tuttuğunuz sürece müşterilerinize sadık kalabilirsiniz.

Ne de olsa, teknoloji endüstrisi her birkaç on yılda bir yeni iş modeli çözümleri ile ortaya çıkıyor – ancak hiçbir zaman tamamen değişmeyecek olan şey, markanız ve müşterilerinize neyi temsil ettiği.


Kendi moda işinizi çevrimiçi olarak başlatmaya hazır mısınız?Başlamak


En yaygın soruların yanıtları

Bir moda markası kurarken akılda tutulması gereken pek çok şey vardır, bu yüzden burada yanıtlanan en yaygın sorulardan bazıları yer almaktadır.

Bir moda işine başlamak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Kendi moda markanızı kurmak için ihtiyacınız olan para miktarı, işletmenizin ne tür bir üretime dayanmasını beklediğinize ve ürünlerinizi nerede satmayı planladığınıza bağlıdır. Moda ürünlerinizi elle yapıyor ve fiziksel bir mağazada satıyorsanız, malzeme ve kira için stoksuz satış kullanmaktan daha fazla para harcamayı bekleyin.

Bir giyim markasına yasal olarak nasıl sahip olursunuz?

Yasal olarak bir giyim markasına sahip olmak için bir iş kurmanız ve ikamet ettiğiniz ve faaliyet gösterdiğiniz eyalette ve ülkede tescil ettirmeniz gerekir. Ayrıca mevcut bir giyim markasını satın alabilir ve işi kendinize devredebilirsiniz, ancak güvende olmak için bir iş satın almadan önce bir avukata danışın.

Evden küçük bir giyim hattı nasıl başlatılır?

Bilgisayarınızda evinizden kolayca küçük bir giyim hattı başlatabilirsiniz. E-ticaret mağazaları fiziksel bir konum gerektirmez, bu nedenle önceden çok para ödemeden Shopify veya Wix kullanarak kendi mağazanızı oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz bir giyim hattı nasıl başlatılır?

Ücretsiz grafik tasarım yazılımı kullanarak bir giyim hattı oluşturabilir ve çevrimiçi mağazanızda tasarımlarınızı gösteren ürün listeleri oluşturmak için Printful’s Design Maker’ı kullanabilirsiniz. Hala web sitesi aboneliğiniz için ödeme yapmanız gerekiyor, ancak satış yapana kadar giyim ürünlerinizden herhangi biri için ödeme yapmanız gerekmeyecek.

21. Yüzyılda Başarılı Bir Giyim Hattı Nasıl Çalıştırılır

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir