Bir Ürün Nasıl Pazarlanır ? 10 Etkili Yöntem

Böylece mükemmel tasarımı yaptınız, her zaman sahip olmayı hayal ettiğiniz ürünleri yaptınız, mağazanızı kurdunuz ve ilk satışların başlaması için hazırsınız. . . şimdi ne var? Dünyaya ürününüzü anlatmanın zamanı geldi! 

Bir ürün oluşturup mağazanıza eklediğinizde (güven bana, biliyorum) zor iş bitmez. Aslında, bir ürünü pazarlamak, yapmak kadar önemlidir.

Yazar ve ilham verici konuşmacı Simon Sinek, “en zor kısım başlıyor. Bunu bir kez ortadan kaldırdığınızda, yolculuğun geri kalanını çok daha kolay bulacaksınız” ve kesinlikle haklı.

Pazarlama yolculuğunuza başlamanıza yardımcı olmak için, bir ürünü çevrimiçi pazarlamanın ve bir ürün pazarlama stratejisi oluşturmanın birkaç yolunu paylaşacağım. Bir ürünü tanıtmayı planladığınızda kullanabilmeniz için bu makalenin sonunda indirilebilir bir kontrol listesi de bulabilirsiniz.

Hadi başlayalım, olur mu?

Bir ürün pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur: temel bilgiler

Ürün pazarlama stratejisi nedir?

Ürün pazarlama stratejisinin ne olduğuna dair kesin bir tanım yoktur, ancak basitçe söylemek gerekirse, hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı ve onları müşterilerinize nasıl dönüştüreceğinizi anlamak için oluşturduğunuz bir plandır. Renkli bir görsel veya basit bir liste olabilir ve şu temel unsurları içermelidir: kime satış yaptığınız, ürünü nasıl tanıtmanız gerektiği ve hedeflerinizin neler olduğu.

Ona neden ihtiyacın var?

Planlama, söz konusu olduğunda hayati önem taşır, her şeyi söyleyebilirim, ama en önemlisi, işiniz. Her zaman elinizin altında olabilecek yazılı bir stratejiye sahip olmak, ürünleri daha net bir şekilde tanıtmanıza, hedeflere çok daha hızlı ulaşmanıza ve vizyonunuzu herhangi bir takım arkadaşınıza, ortak çalışana veya müşteriye iletmenize yardımcı olacaktır.

Akışa devam etme yaklaşımının zirveye çıkmayı planlamak kadar etkili olmayacağına sizi (umarım) ikna ettiğime göre, şimdi bir pazarlama oluşturmanıza yardımcı olacak bazı temel adımlardan geçelim. strateji.

Pazar ve rakip araştırması

Bir ürünü nasıl ve nerede pazarlayacağınızı daha iyi anlamak için kendi pazarınızı araştırmalı ve potansiyel müşterilerinizi analiz etmelisiniz. Araştırma, mevcut pazara dayalı kararlar vermenize ve diğer markalarla nasıl rekabet edeceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi tanımlayın

İdeal müşterinizi belirlemek, ürün pazarlama stratejinizdeki en önemli noktadır. Her işletme sahibi, ürünlerini mümkün olduğu kadar çok kişiye satmak ister, ancak herkese uyan tek bir ürün yoktur. Bu nedenle, ürününüzü satın almak ve markanız hakkında konuşmakla ilgilenecek kişilere ürününüzün reklamını yapmak çok önemlidir.

Hedef kitlenizi tanımlamanın ilk adımı, hedef müşterinizin ayrıntılı bir tanımını oluşturmaktır. Örneğin, spor giyim satıyorsanız, kimlerin giydiğini gördüğünü kimliği, yaş grubu, geliri, konumu, stili, hobileri vb. açısından özetleyin.

İkinci adım, bu kişilerin hangi sorunlarla karşılaşabileceğini ve ürününüzün bunları düzeltmeye nasıl yardımcı olabileceğini anlamaktır. Bu bilgileri toplamak için rakiplerinizin ürünleri hakkında geri bildirim arayabilir, genel pazar raporlarını araştırabilir veya ürünlerinizle ilgilenebilecek kişilerle görüşebilirsiniz.

Rakiplerinizin çalışmalarını analiz edin

Bir diğer önemli araştırma noktası, rakiplerinizi analiz etmek ve onlar için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını yazmaktır. Web sitelerini ve sosyal medya profillerini keşfedin ve kendinize ait bir şeyler yapmak için bunları bir ilham kaynağı olarak kullanın.

Fikirleri kopyalamanın hala imkansız olduğunu ve ilham ararken her zaman dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin, Nike size ilham veren bir markaysa, aynı görünümü veya ürünü oluşturmak için yalnızca onların stilini ve kampanyalarını taklit etmeyin (bu aynı zamanda yasa dışıdır). Bunun yerine, bazı fikirler almak için çalışmalarını kullanın ve bunları markanız için nasıl kullanabileceğinizi görün.

Ürünlerinizin güçlü yönlerini belirtin

Ürününüzü pazardaki benzer ürünlerden neyin öne çıkardığını düşünün. Alıcıların neden başka herhangi bir ürün yerine sizin ürününüzü seçmeleri gerektiğini bilmelerini sağlamak için ürününüzün güçlü yönlerini tanıtımlarınızda satış noktaları olarak kullanın. Örneğin, ürününüz geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmışsa veya piyasadaki benzer ürünlerde olmayan benzersiz bir özelliğe sahipse, ürün adında, açıklamasında ve reklamlarında bunu vurgulayın.

Devamını oku: “Başlangıçlar ve Yerleşik İşletmeler için 32 Faydalı Pazar Araştırması Aracı”

Promosyon kanallarının belirlenmesi

Pazar araştırması yaptıktan, diğer markalardan fikir aldıktan ve hedef kitlenizi belirledikten sonra sıra ürünü nerede tanıtacağınızı belirlemeye geldi.

Bir ürünü pazarlamak için birden fazla promosyon kanalı vardır (ve bu makalenin ilerleyen bölümlerinde en popüler olanlardan bazılarını tartışacağız), ancak başarılı bir ürün pazarlama kampanyasına sahip olmak için hepsini kullanmak zorunda değilsiniz.

Daha önce yaptığınız pazar araştırması, ürününüz ve hedef kitleniz için hangi kanalların en iyi sonucu verdiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, hedef kitleniz TikTok’ta çok zaman geçiren Z kuşağı ise, ürününüzü en aktif olarak burada tanıtmanız gerekir. 

Devamını oku: “Z Kuşağına Göre Pazarlama, Z Kuşağına Göre [İnfografik ile]”

Hedefleri belirlemek 

Hedefleri belirleyen ürününüzü nasıl tanıtacağınıza karar vermeden önce son durağa geldik.

Hedefleriniz çok hırslı veya gerçekçi olmak zorunda değil – tam tersi, gerçekten başarılabileceğine inandığınız şeyler olmalı. İyi bir ipucu, hedeflerinizi, hedeflere ulaşmak için daha kararlı olmanıza yardımcı olacak SMART metodolojisine dayalı yapmaktır. 

SMART kısaltması, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, ilgili ve zamana bağlı anlamına gelir; Hedeflerinizi temel almaya çalışmanız gereken parametreler.

Pazarlama kampanyanız için belirleyebileceğiniz bazı hedef örnekleri şunlardır:

  • Y tatil döneminde X satış miktarına ulaşın
  • Y ayında X yeni müşteri çekin
  • Y kampanyası sırasında X siparişi verin
  • Bir gönderiden Z gün sonra Y platformunda X sosyal medya takipçisi kazanın
  • Y gün içinde X yeni ana sayfa ziyaretçisi olsun

Yeni başladıysanız, ürün pazarlama stratejinizin aşırı karmaşık ve yerine getirilmesi zor olması gerekmez; ayak uyduracağınızı bildiğiniz birkaç tanıtım kanalı seçin ve ulaşılabilir hedefler belirleyin. Ne yapacağınıza ve nasıl yapacağınıza dair bir planınız olduğu sürece, harika bir başlangıç ​​yapıyorsunuz!

Şimdi yolculuğumuza devam edelim ve ürünlerinizin reklamını nasıl yapabileceğinizi öğrenelim.

Bir ürün nasıl pazarlanır

Dürüst olalım, 21. yüzyıl pazarlaması söz konusu olduğunda, ürünlerinizi tanıtmak için internetten daha iyi (ve düşük maliyetli) bir yer yoktur.

İstatistikler , dünya nüfusunun neredeyse %60’ının aktif internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor , ancak milyar dolarlık soru şu ki, bu kullanıcıları nasıl müşterilerinize dönüştürürsünüz? 

Ürünlerinizi tanıtabileceğiniz bazı kanalları gözden geçirelim ve her kanalda en iyi hangi içeriğin işe yaradığına dair birkaç öneri paylaşacağım.

Web sitesi pazarlaması

Web siteniz tüm ürünlerinizin evidir ve markanızı en çok temsil eder. Ürünlerinizi web sitesinde tanıtmanın birden fazla yolu vardır, o yüzden bazılarını inceleyelim.

Ürün keşfedilebilirliğini artırın

Muhtemelen ana sayfanızı binlerce kez gördünüz ve ezbere biliyorsunuz, bu yüzden işleri değiştirmek ve başkalarından tavsiye istemek faydalı olabilir. Ürün yerleşiminizi değiştirin, yeni veya en popüler ürünleri vurgulayın ve arkadaşlarınızdan veya ailenizden sayfa düzeniniz hakkında dürüst bir inceleme yapmalarını isteyin.

İlk kez gelen ziyaretçilerinizin sayfayı nasıl gördüğünü anlamanıza ve tanıtmak istediğiniz ürünlerin keşfedilebilirliğini artırmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yeni sayfa ziyaretçilerinizin daha çok ilgilendikleri ürünleri bulmalarına yardımcı olacak koleksiyonlar da oluşturabilirsiniz. Koleksiyonlar, en çok satanlar veya yeni ürünler gibi kalıcı olabilir veya mevsime göre temalı olabilir, örneğin kış temelleri.

Burada, ücretsiz gönderim teklifi hakkında bilgi veren, koleksiyonları görüntüleyen ve sizi en yeni koleksiyona göz atmaya davet eden cesur bir video başlığına sahip bir ana sayfa örneği verilmiştir.

Yeni koleksiyondan farklı kıyafetlerle poz veren bir kadın.
Kaynak: Sıçan ve Boa

Ana sayfanızın markanızı temsil etmesi ve görsel olarak çekici olması gerektiğini unutmayın. Okunması kolay yazı tiplerine, güzel tasarımlara sahip olduğundan ve kullanımı kolay olduğundan emin olun. 

Devamını oku: “Marka Hikayesi: Marka Hikayesi Anlatmak İçin Kesin Bir Kılavuz”

Müşterileriniz tarafından oluşturulan içeriği sergileyin

UGC, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik anlamına gelir; bu, içeriğin müşterileriniz veya ürünü deneyen diğer kişiler tarafından oluşturulduğu anlamına gelir. Alıcılar, başkalarının denediği ve beğendiği ürünleri satın alma konusunda daha fazla güvene sahiptir, bu nedenle müşterinizin ürününüzle bir fotoğraf veya video paylaştığını gördüğünüzde, web sitenize eklemek için izin isteyin!

Gerçek hayatta resimleriyle birlikte Unisex Eco Hoodie hakkında müşteri yorumları.
Kaynak: Basılı

Çevrimiçi incelemeler, ürünlerinizi gerçek hayatta göstermenin başka bir yoludur, bu nedenle ürünlerinizin altına veya yanına geri bildirim bırakma seçeneği ekleyin. Bu incelemelerin her zaman olumlu olmayacağını unutmayın, ancak bu onları saklamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu geri bildirimi müşterilerinizle etkileşim kurma ve onların fikirlerine önem verdiğinizi gösterme şansı olarak kullanın.

indirimler sunun 

Ürün veya fırsat ne olursa olsun, insanların indirimleri olduğu ve her zaman seveceği bir sır değil. Daha fazla müşteri çekmek, geri dönen müşteri sayısını artırmak ve biraz daha iyi olabilecek ürünleri tanıtmak için indirimleri kullanın.

İlk kez sipariş indirimleri 

Pek çoğumuzun yeni bir mağaza bulduğumuzda aynı durumda olduğunu, ancak henüz ürünlere güvenmediğimiz için satın almaktan çekindiğimizi söyleyebiliriz. İşte burada birinci dereceden indirim, ilk kez gelen ziyaretçileri yeni müşterilerinize dönüştürmenize yardımcı olabilir.

Kayıtlı olmayan kullanıcılar için, bülteninize kaydolduklarında veya abone olduklarında indirim sunan bir pop-up veya banner web sitenize yerleştirebilirsiniz. Bu indirimler, sayfa ziyaretçilerini tam fiyatı ödemeden ürünlerinizi denemeye teşvik etmek için mükemmel bir fırsattır.

İşte mağazanız için deneyebileceğiniz ilk indirim pop-up’ına bir örnek:

Üzerinde "Lounge" yazan iç çamaşırıyla poz veren bir kadın.  Yanında, ilk siparişte %10 indirim almak için haber bültenine abone olma teklifi var.
Kaynak: Salon İç Giyim
Mevcut müşteriler için teklifler

Yeni insanların mağazanızı keşfettiğini ve bu ilk indirimle siparişlerini verdiğini görmek heyecan verici, ancak sadık müşterilerinizi de tekliflerle ödüllendirmeyi unutmayın.

Markanızın doğum gününde veya önemli kilometre taşlarına ulaştığınızda, örneğin Instagram’da 1.000 aboneye ulaştığınızda özel indirimler yapın. İndirimler yaparak, insanların daha büyük siparişler vermeleri ve daha fazla ürünlerinizi keşfetmeleri daha olası olacaktır.

Bir sadakat programı oluşturun

Ürünlerinizi tanıtmak için bir sadakat programı da kullanabilirsiniz. Örneğin, müşterilerinizin avantajlar kazanmasını sağlayan bir puan sistemi oluşturabilirsiniz. Avantajlar için ücretsiz gönderim, indirimler, ücretsiz hediye veya aklınıza ne gelirse sunabilirsiniz. Spendgo aracı , sadakat programları için birden fazla seçenek sunar, bu yüzden kontrol ettiğinizden emin olun.

Yeni ürünlerinizi pazarlamak için sadakat programını kullanın ve satın alınan her ürünün ne kadar puan alabileceğini belirleyin. Puan karşılığında avantaj sağlayan bir sadakat programı örneği burada.

Beauty Bay programı için avantaj sistemini açıklayan bir metin ve markanın ürünlerinin bir resmi
Kaynak: Beauty Bay

Müşteri sadakat programları, genellikle müşterilere mağazanıza dönmeleri, yeni ürünleri kontrol etmeleri ve daha fazla tekrar satın almaları için daha fazla neden sağladığından, ürün pazarlaması için etkilidir.

SEO dostu içeriğe sahip olun 

SEO, Arama Motoru Optimizasyonu’nun kısaltmasıdır ve amacı, arama motoru kullanıcılarına mümkün olan en alakalı bilgileri sağlamaktır. Arama motorlarının ürünlerinizi alakalı olarak tanımasını ve daha fazla kişiye göstermesini sağlamak için, ürün adınızda ve açıklamanızda kullandığınız anahtar kelimelere fazladan düşünmeniz gerekir.

Bir ürün adı ve açıklaması oluştururken, mümkün olduğunca spesifik olmaya çalışın ve ürününüzü öne çıkaran özellikleri adlandırın. Örneğin, Etsy’deki bir defter satıcısı, defterin nasıl kişiselleştirilebileceğini belirtmek için “doğum ayı” ve “doğum çiçeği” anahtar kelimelerini kullandı.

Ortasında bordo kırmızı çiçekli bej bir defter ve "Laurie'nin notları" metni
Kaynak: Etsy’de bir ürün listesi


SEO dostu bir web sitesinin nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, yeni başlayanlar için e-ticaret SEO kılavuzumuza göz atmayı unutmayın .


Printful ile kendi giyim markanızı kurun!Başlamak!


Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya, muhtemelen şimdiye kadar var olan en güçlü pazarlama araçlarından biridir ve başlangıç ​​için hiçbir maliyeti olmadığı için yeni başlayanlar için uygundur. İstatistikler , küresel nüfusun yarısından fazlasının aktif sosyal medya kullanıcıları olduğunu ve sosyal medya platformlarını yalnızca ürünlerinizi pazarlamak için değil, aynı zamanda benzer düşünen insanları çekmek ve hedef kitlenizi oluşturmak için mükemmel bir yer haline getirdiğini gösteriyor.

Daha fazla bilgi edinin: Instagram Hashtag’lerini Kullanma Kılavuzu

Ürünlerinizi en popüler sosyal medya platformlarında nasıl pazarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Markanızı temsil eden içerik oluşturun

Birden fazla sosyal medya platformu vardır ve her biri biraz farklı içerik gerektirir. Şu anda en popüler olanlar Facebook, YouTube, Instagram ve TikTok ve çoğu işletme ürünlerini tanıtmak için bunlardan en az birini kullanıyor.

Facebook

Facebook, markanız için dijital bir kartvizit işlevi görür, bu nedenle buraya markanız ve ürünleriniz hakkında kısa bir açıklama eklemelisiniz. Bu aynı zamanda insanların herhangi bir iş güncellemesi, incelemesi ve aktif fırsatı arayacağı platformdur, bu yüzden bunları düzenli olarak Facebook’ta paylaştığınızdan emin olun. 

Ciddi şeylerin yanı sıra Facebook, müşterilerinizi eğlendirebileceğiniz ve ürünleriniz, markanız veya işletmenizle ilgili herhangi bir konu hakkında konuşmak için Facebook Live etkinliklerine ev sahipliği yapabileceğiniz bir yerdir. Örneğin, güzellik markası Glamnetic, ürünlerinin nasıl kullanılacağına ilişkin eğitimleri paylaşmak için genellikle Facebook Live etkinlikleri düzenler. 

Facebook’ta ayrıca diğer kullanıcıların gönderilerini yeniden yayınlayabilir, eğlenceli memler yükleyebilir ve yorumlarını yanıtlayarak takipçilerinizle etkileşim kurabilirsiniz. İşte kendi markası ve hedef kitlesiyle alakalı bir meme yayınlayan moda markası Princess Poly’den bir örnek.

"The Hills" adlı TV şovunda aktris Lauren Conrad'ın bir kolajı
Kaynak: Prenses Polly
Youtube

YouTube gönderileri daha fazla prodüksiyon ve düzenleme becerisi gerektirse de, ürünleriniz hakkında konuşabileceğiniz, arkasındaki hikayeyi anlatabileceğiniz ve takipçilerinizle daha yakın ve kişisel olabileceğiniz harika bir platform. 

Ürünlerinizin nasıl çalıştığını, faydalarının neler olduğunu gösteren YouTube videoları hazırlayın ve müşterilerinizin bunları nasıl kullanabileceğini paylaşın. Bu sayede insanlar ürünü daha iyi tanıyacak ve satın alma konusunda daha fazla güven duyacaktır. 

Instagram

Instagram, cilalı resimlerin ve temalı yayınların evidir. Kullanıcıları genellikle ilham verici veya eğitici buldukları hesapları takip eder ve sık içeriği takdir eder (ancak spam içerikli de değildir). 

Örneğin, bir giyim markasıysanız, modaya uygun ve markanızın stiline uyan tam kıyafetlerle fotoğraflar yayınlayabilirsiniz. Giyim markasının yalnızca ürünlerinin resimlerini yayınlamakla kalmayıp aynı zamanda farklı insanlarda nasıl göründüklerini de gösteren M.92 Instagram beslemesine bir örnek.

M.92 markasına ait 9 fotoğraftan oluşan bir kolaj.  ürünleriyle kombinler sergiliyor.
Kaynak: Instagram’da @m.92_clothing

Ancak, tüm gönderilerinizin yalnızca ürün ve satış hakkında olması gerekmediğini unutmayın. Ürün fotoğraflarınızı ilham verici, eğitici veya görsel olarak çekici diğer içeriklerle de karıştırabilirsiniz. Örneğin, özelleştirilmiş kupalar satıyorsanız , neden en iyi matcha latte veya serinletici bir buzlu çay tarifi içeren bir gönderi oluşturmuyorsunuz? 

Instagram Hikayeleri ise daha rahat içerik yayınlamak, anketler oluşturmak, sahne arkasını paylaşmak, soruları yanıtlamak ve takipçilerinizle daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmak için kullanılan yerdir. Burada ayrıca bir işletme sahibi olarak gününüzün ilginç kısımlarını paylaşabilirsiniz.

TikTok 

Kısa video platformu TikTok, her kullanıcının ilgi alanlarına, etkileşimlerine, konumuna ve diğer ayrıntılara dayanan benzersiz algoritmasıyla hızla yükseldiğinden beri sosyal medya pazarlaması hiçbir zaman aynı olmadı.

TikTok’ta ürünlerinizi en popüler trendlere ve seslere uyarlayarak sergileyebilirsiniz. Algoritması, videolarınızı benzer ilgi alanlarına sahip kişilere gösterecek şekilde çalışır, bu nedenle bir markanın hedef müşterinin akışında görünmesi çok olasıdır. Tamamen ücretsiz!

İstatistikler, eski nesiller arasında neredeyse aynı derecede popüler olduğunu gösterse de, TikTok’un yalnızca Gen Z ve genç nesiller için bir platform olduğu konusunda yaygın bir yanılgı var. Ancak yine de TikTok’tan emin değilseniz ancak kısa video formatına meraklıysanız Instagram Reels’i deneyebilirsiniz. Instagram Makaraları, TikTok’a çok benzer bir konsepte sahiptir ve daha fazla takipçi ve dolayısıyla daha fazla müşteri kazanmaya çok katkıda bulunabilir. 

Anlayabileceğiniz gibi, günümüzde alıcılar, markaların dinamik perde arkasını görmek ve mükemmel bir şekilde düzenlenmiş resimlerin gizlediği mücadeleleri öğrenmekle daha çok ilgileniyor. Bu trendi markanızın lehinde kullanın.

Ürünlerinizi, üretim sürecinizi, markanın arkasındaki kişileri, özel gizli bakışları sergileyen eğlenceli, hızlı tempolu videolar oluşturun ve arka plan müziği ile tamamlayın. İşte bir fotoğraf çekiminden marka arkası içeriklerinden bazılarını ortaya koyan kozmetik markası Madara’nın bir örneği:

https://www.tiktok.com/embed/v2/7029983579656424710?lang=tr-TR&referrer=https%3A%2F%2Fwww.printful.com%2Fblog%2Fhow-to-market-a-product%2F

Devamını oku: “Markalama Çabalarınızı Hızlandıracak 27 Temel İçerik Pazarlama Aracı”

Mikro etkileyiciler ve marka elçileriyle işbirliği yapın

Etkileyici pazarlamanın BMW, Chanel veya Hilton gibi en seçkin markalar arasında bile neden bu kadar popüler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni, markanız için doğru sözcüyü bulmak, keşfedilebilirliğinizi ve satışlarınızı artırmanın neredeyse kusursuz bir yoludur.

Mikro etkileyiciler, yaklaşık 2.000 ila 50.000 takipçisi olan sosyal medya etkileyicileridir. Oldukça küçük bir kitleye sahip olmalarına rağmen, takipçileri daha sadıktır ve genellikle bir çevrimiçi incelemede okuduklarına kıyasla etkileyicinin ürün önerilerine daha fazla güvenirler.

Birlikte çalışmak isteyeceğiniz mikro etkileyicileri bulmak için sosyal medyada ürününüzle ilgili hashtag’leri arayın ve halihazırda benzer ürünleri tanıtan kişileri arayın. Markanıza en uygun içerik oluşturucuları bulmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış özel araçları da kullanabilirsiniz. Örneğin Klear , takipçilerine, becerilerine, konumlarına ve diğer birçok faktöre göre etkileyicileri bulmanıza yardımcı olmak için ücretsiz ve abonelik tabanlı planlar sunan bir etkileyici pazarlama aracıdır.
Avrupa gıda şirketi Alpro’nun Instagram’da bir mikro etkileyiciyle nasıl işbirliği yaptığına dair bir örnek:

Kahve fincanına Alpro sütü döken bir adamın yanında duran bir kadın.
Kaynak: Instagram’da @miettedierckx

Diğer bir seçenek de marka elçileri ile çalışmaktır. Marka elçileri, markayı destekleyen ve onu çevrimiçi ve çevrimdışı olarak temsil eden kişilerdir. Influencerların aksine, bir markayla uzun süre çalışırlar ve uzun vadeli büyümesine katkıda bulunurlar. Marka elçileri genellikle ücretsiz ürün karşılığında ürünleri ücretsiz olarak tanıtırlar, ancak aylık veya saatlik ücret karşılığında da çalışabilirler. Marka elçilerinize, tanıtımını yaptıkları ürünün satışından komisyon kazanacakları bir ortaklık programı da sunabilirsiniz.

Devamını oku: “Mükemmel Microinfluencer Kampanyasını Yürütmek için 5 Adım”

Facebook ve Instagram’da reklam kampanyaları yürütün

Ürün tanıtımına biraz daha fazla para harcamak istiyorsanız, ürünleri ücretli Facebook ve Instagram reklamlarını kullanarak pazarlayabilirsiniz. 

Duymuş olabileceğiniz şeye rağmen, Facebook hala oradaki en popüler sosyal medya platformudur, bu da hedef müşterinizin muhtemelen onu düzenli olarak kullandığı anlamına gelir. Bu nedenle platformdaki ücretli reklamlar, markanızın bilinirliğini artırmanın ve Facebook kullanıcılarını ürünlerinizi incelemeye davet etmenin harika bir yoludur. Reklamlar doğrudan ideal müşterinize hedeflenebilir ve bir reklam kampanyasının sonuçları kolayca ölçülebilir.

İşte Facebook’ta bir ürün reklamı örneği:

Gymshark ürünleri giyen modellerin iki resmi.  Harekete geçirici mesaj düğmesi "şimdi alışveriş yapın" diyor.
Kaynak: Gymshark

Bir reklam yapmak için ürününüzü gösteren göz alıcı görseller oluşturun, kısa bir açıklama ekleyin ve insanları web sitenizi ziyaret etmeye davet eden bir harekete geçirici mesaj düğmesi ekleyin. Facebook reklamlarıyla ilgili daha fazla ayrıntıyla ilgileniyorsanız, “Yeni Başlayanlar için Facebook Reklamları: Facebook Promosyonları Kılavuzu” adlı blog yazımıza yer işareti koyduğunuzdan emin olun .

Eposta pazarlama

E-posta gelen kutularımız hiç kimsenin okumadığı tanıtımlarla dolu gibi görünse bile, e-posta pazarlaması tüm pazarlama kanallarının başında kalır. Hala sosyal medya platformlarını geride bırakmasının nedeni, neredeyse herkesin e-postalarını günlük olarak kullanması ve sayının her yıl artmasıdır.

E-posta kampanyaları yürütün

İster tatil sezonu, ister yeni bir ürün lansmanı olsun, bunu bir e-posta kampanyasının teması olarak kullanın ve abonelerinize gönderin! Pazarlama e-postaları, tatil indirimlerini, teklifleri veya web sitesinde yaptığınız herhangi bir indirimi tanıtmanın harika bir yoludur. Bu e-postadaki gibi, alıcıyı web sitenizi ziyaret etmeye davet eden kalın metinler ve görseller eklemeyi unutmayın:

Açılan ve içinde Sevgililer Günü indirim kodu bulunan kalp şeklinde bir kartın olduğu bir gif.
Kaynak: J.Crew

Müşterilerinizin kendilerini daha özel ve değerli hissetmelerini sağlamak için sadece e-posta listenize özel indirimler sunan bir e-posta pazarlama kampanyası da oluşturabilirsiniz. 

Devamını oku: “Daha İyi Sonuçlar için E-posta Pazarlama Stratejileri”

Düzenli haber bültenleri gönderin

Ürünleri e-posta yoluyla tanıtmanın başka bir yolu da e-posta abonelerinize düzenli haber bültenleri göndermektir. Bültenler genellikle normal e-posta kampanyalarından daha az “satışçı”dır ve okuyucuları güncellemeye, ilham vermeye veya eğitmeye daha fazla odaklanır.

Örneğin, bir giyim markanız varsa, ürünlerinizin nasıl giyilebileceği veya şekillendirilebileceğine dair bazı fikirleri içeren temalı bir bülten oluşturabilirsiniz, örneğin bu bültende olduğu gibi:

Markanın ürünlerinin ve onları giyen modellerin resimlerini içeren sarı temalı bir haber bülteni.
Kaynak: Monki

Bültenlerinizi haftalık, aylık ve hatta üç ayda bir – müşteri tabanınıza en uygun olanı gönderin. E-postanın ne hakkında olacağı hakkında fikir veren göz alıcı bir başlık ekleyin ve abonelerinizin keyif alacağı ve sabırsızlıkla bekleyeceği kaliteli içerik oluşturun. E-posta yazmanın ustalaşmak için biraz pratik gerektiren bir beceri olduğunu biliyorum, bu nedenle başlamanıza yardımcı olmak için “Müşterileri Mutlu Tutmak için E-posta Metin Yazarlığı İpuçları” blogumuzda bazı yararlı ipuçları paylaştık.

Bir ürünün nasıl ve nerede pazarlanacağına dair sonsuz seçenek var ama asıl önemli olan, bunun her zaman doğrudan satışla ilgili olması gerekmemesidir. Her zaman markanıza sadık kalmayı ve müşterilerinizle bir ilişki kurmayı unutmayın. Markanızın özgünlüğünü ve değerlerini yansıtan içerik ve kampanyalar oluşturun ve bunları sizinle aynı fikirde olan kişilere hedefleyin.

Bir kontrol listesinden geçin

Ne yapmak istediğinizi ve nasıl yapmak istediğinizi yazmanın, iş yükünden daha az bunalmış hissetmek için en iyi çözüm olduğuna inananlardanım. Bu nedenle, bir ürünü nasıl pazarlayacağınızı planlamanıza yardımcı olması için üzerinden geçmeniz gereken temel şeylerden oluşan bir kontrol listesi oluşturdum. 

Öncelikli hedefinizi belirlemek, yapılacaklar listesi yapmak, ürün tanıtımları için fikir yazmak ve kendinizi düzenli tutmak için yazdırın veya bilgisayarınıza kaydedin.Kontrol listesini indirin

ayrılma zamanımız geldi

Umarım şimdiye kadar ürünlerinizi nasıl pazarlayacağınız konusunda bazı fikirleriniz vardır veya en azından daha önce kullanmadığınız bazı promosyon kanallarını denemeye hazırsınızdır. Her iki durumda da, müşterilerinizi dinlediğiniz ve değerlerinize sadık kaldığınız sürece, ürün pazarlama konusunda neredeyse hiçbir sınırın olmadığını unutmayın. 

Ve unutmayın, size biraz eğlence getirmiyorsa hiçbir yolculuk yapılmaya değmez. Ailenizi ve arkadaşlarınızı davet edin ve birlikte beyin fırtınası yapın! Kendinizi pozitif ve ilham verici insanlarla kuşatın, gerçekten tutkulu hissettiğiniz şeyleri bulun ve pazarlama stratejinizi onların etrafında oluşturun. Kaçınılmaz olarak, bu adımlar planlamanızı çok daha eğlenceli ve heyecanlı hale getirecektir.

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir