Baskı hatası/hasarlı/kusurlu ürün talepleri, ürün teslim alındıktan sonra 4 hafta içinde yapılmalıdır. Taşıma sırasında kaybolan paketler için tüm talepler, tahmini teslimat tarihinden en geç 4 hafta sonra yapılmalıdır. Tarafımızdan bir hata olarak kabul edilen iddialar, masrafları bize ait olmak üzere karşılanır.

Siz veya müşterileriniz, ürünlerde veya siparişte herhangi bir sorun fark ederseniz, lütfen bir sorun raporu gönderin .

İade adresi, varsayılan olarak Bastırt (Yazdırılabilir) tesisine ayarlanmıştır. İade edilen bir gönderi aldığımızda, size otomatik bir e-posta bildirimi gönderilecektir. Talep edilmeyen iadeler 4 hafta sonra hayır kurumlarına bağışlanır. Bastırt’un tesisi iade adresi olarak kullanılmazsa, aldığınız iade edilen gönderilerden siz sorumlu olursunuz.

Yanlış Adres – Siz veya son müşteriniz, kurye tarafından yetersiz kabul edilen bir adres sağlarsa, gönderi tesisimize iade edilecektir. Sizinle güncellenmiş bir adresi onayladığımızda (geçerliyse ve uygunsa) yeniden gönderim masraflarından siz sorumlu olacaksınız.

Talep Edilmeyen – Talep edilmeyen gönderiler tesisimize iade edilir ve kendinize veya son müşterinize (varsa ve uygunsa) yeniden gönderim maliyetinden siz sorumlu olursunuz.

bastırt.com’da bir hesap kaydetmediyseniz ve bir faturalandırma yöntemi eklediyseniz, yanlış gönderim adresi veya gönderi talebinde bulunulmaması nedeniyle iade edilen siparişlerin yeniden gönderim için uygun olmayacağını ve bağışlanacağını kabul edersiniz. pahasına sadaka (biz geri ödeme yapmadan).

Bastırt, sağlık veya hijyen nedenleriyle iadeye uygun olmayan yüz maskeleri gibi ancak bunlarla sınırlı olmayan mühürlü ürünlerin iadesini kabul etmez. Yüz maskeli iade edilen siparişlerin yeniden gönderilmeyeceğini ve imha edileceğini işbu belge ile kabul etmektesiniz.

Müşteri Tarafından İade Edildi –Herhangi bir ürünü iade etmeden önce son müşterilerinize sizinle iletişime geçmelerini tavsiye etmek en iyisidir. Brezilya’da ikamet eden Müşteriler dışında, alıcının pişmanlığı nedeniyle siparişleri iade etmiyoruz. Ürünler, yüz maskeleri ve beden değişimleri için iadeler, masrafları size ait olmak üzere ve takdirinize bağlı olarak sunulacaktır. Son müşterilerinize iade kabul etmeyi veya beden değişimi teklif etmeyi seçerseniz, bir yüz maskesi veya başka bir bedendeki bir ürün için masrafları size ait olmak üzere yeni bir sipariş vermeniz gerekir. Brezilya’da ikamet eden ve satın alma işleminden pişmanlık duyan müşteriler, Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçmeli ve ürünü aldıktan sonra art arda 7 gün içinde ürünün bir resmini sunarak iade etme isteklerini belirtmelidir. Para çekme talebi, kısmen de olsa ürünün kullanılmış veya imha edilip edilmediğini doğrulamak için bir değerlendirmeye tabi tutulur. Bu durumlarda, geri ödeme mümkün olmayacaktır.

AB tüketicileri için bildirim: Tüketici haklarına ilişkin 25 Ekim 2011 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyi’nin 2011/83/EU sayılı Direktifinin 16(c) ve (e) maddelerine göre, aşağıdakiler için cayma hakkı sağlanamaz:

1. Tüketicinin özelliklerine göre yapılan veya açıkça kişiselleştirilmiş malların tedariki;
2. Teslimattan sonra mührü açılan ve bu nedenle sağlığın korunması veya hijyen nedeniyle iade edilmesi uygun olmayan mühürlü mallar,

bu nedenle Bastırt, tamamen kendi takdirine bağlı olarak iadeleri reddetme hakkını saklı tutar.

Bu Politika, herhangi bir amaçla yapılan çevirilerden bağımsız olarak, İngilizce diline göre yönetilecek ve yorumlanacaktır.

İadeler hakkında daha fazla bilgi için lütfen SSS bölümümüzü okuyun .