Talep Üzerine Baskı ile İlk Satışınızı Nasıl Yapabilirsiniz?

İlk satışı yapmak, heyecan, güvence ve kâr getirdiği için her girişimci için önemli bir kilometre taşıdır. 

Kârlı bir isteğe bağlı baskı (POD) e-ticaret işi kurmaya ilişkin yaygın bir yanılgı, yalnızca bir tasarım oluşturmanın, bir mağaza kurmanın yeterli olduğu ve ardından müşterilerinizin akıp geleceğidir. Ancak, çoğu zaman durum böyle değildir. 

İlk müşterinizi kazanmak, gerekli olduğu kadar zor da olabilir. Bir dizi çarpıcı tasarıma sahip insanlar bile kendilerini müşterisiz bulabilirler. 

İlgi çekmek, başarılı içerik (yazılı ve görsel) oluşturmak ve müşteri kazanmak zaman ve belirli bir düzeyde bilgi birikimi gerektirir. İşte biz burada devreye giriyoruz.

Bu blog gönderisini okuduktan sonra şunu bileceksiniz:

 • müşterilerinizin istediği bir ürüne sahip olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz? 
 • hedef kitlenizle bağlantı kurmak için farklı kanallar (ücretsiz ve ücretli)
 • İşletmenizi en büyük sosyal medya platformlarında nasıl başarılı bir şekilde tanıtabilirsiniz?
 • ve son olarak, ilk satışınızı nasıl yapacağınızı!

satan bir ürün oluşturun

Doğru insanlar doğru ürüne bağlandığında işletmeler başarılı olur Ürüne zaten sahipsiniz. Sizi doğru kişilere bağlayalım .

Kendi nişinizi seçmeyle ilgili blog yazımız , bir nişi neyin tanımladığını, sizinkini bulmanın neden çok önemli olduğunu, nasıl yapılacağını ve bakılacak 100’den fazla nişin bir listesini kapsar . Eğer okumadıysanız, bu yazıyı okuduktan sonra hızlıca bir okuyun çünkü sizi doğru yola götürecektir.

Bir niş üzerinde odaklandığınızda, hedef kitlenizin kim olduğu hakkında daha iyi bir fikriniz olur. Harika! Ancak müşterilerinizle nasıl bağlantı kuracağınıza geçmeden önce, ürününüzün tam olarak müşterilerinizin aradığı ürün olduğundan emin olalım.

Kitlenizle bağlantı kurun ve geri bildirim isteyin

İlk olarak, herhangi bir niş için onu tanımlayanın ürün veya hizmet değil, onunla ilgilenen insanlar olduğunu unutmayın. 

Bir işi seven ve destekleyen müşteriler, işin merkezinde yer alır. Buna karşılık, işletme sahipleri istek ve ihtiyaçlarını karşılar. Bu yüzden tasarımınızın ilk versiyonuna takılıp kalmayın , önerileri dinlemeye ve buna göre ayarlamalar yapmaya açık olun.

Satış yapmak istediğiniz kişilerle bağlantı kurun ve onlardan geri bildirim isteyin; tasarımınızı geliştirmenin en hızlı ve en etkili yolu budur.

Onlarla nerede bağlantı kurabilirsiniz? Blogda daha sonra tartışacağımız ücretsiz kanalları kullanmanızı öneririz. Ayrıca , hedef kitlenizle uyumlularsa arkadaşlarınızdan ve ailenizden geri bildirim isteyebilirsiniz .

Aldığınız geri bildirimlere göre tasarımınızı (veya ürününüzü) geliştirdiğinizden emin olun ve bunu tekrar tekrar yapmaya hazır olun. Müşterilerinizle iletişim kurmaya devam etmek önemlidir – zaman geçtikçe istekleri, ihtiyaçları ve tercihleri ​​değişmek zorundadır. 

Sipariş örnekleri

Ürünlerinizin satılmaya hazır olduğundan emin olmanın bir başka yolu da kendinize “Bunu alır mıyım?” diye sormaktır. Ama daha da önemlisi, ister miydin ? Yani, kalite standartlarınızla eşleşiyor mu? Tasarımınızın baskı veya nakışta nasıl ortaya çıktığını beğendiniz mi? 

Nasıl emin olabilirsin? Örnek sipariş edin!

Ürün numunelerinin sipariş edilmesi her zaman tavsiye edilir. Tasarımdan memnun olduğunuzu, kalitenin standartlarınızı karşıladığını ve ürünün müşterilerinizin beklentilerini karşılayacağını garanti etmenize yardımcı olur. 

Ayrıca, mağazanız için gerçeğe uygun açıklamalar yazmanın ve yerinde görseller oluşturmanın en iyi yoludur. Bunların hepsini biraz sonra ele alacağız. 

Ayrıca Printful ile numunelerde %20 indirim alırsınız .

Mağazanızı öne çıkarın

Artık ürününüz kullanıma hazır olduğuna göre, mağazanızın fark edilmesine nasıl yardımcı olabileceğinize bir göz atalım.  

Bir pazar yeri veya e-ticaret platformu seçin

Talep üzerine baskı söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır: bir pazaryerinde satış yapmak (örneğin Etsy) veya mağazanızı bir e-ticaret platformuyla oluşturmak (Shopify gibi). 

Hangi seçeneğin sizin için en uygun olduğunu değerlendirmenize yardımcı olmak için her birinin olumlu ve olumsuz yönlerine bakalım.

Profesyonel ipucu: Her iki platformda da bir mağazanız var diye bu bölümü atlamayın, tablomuzu inceleyin ve doğru yerde olup olmadığınızı yeniden değerlendirin. Eğer öyleysen, harika! Üzerine ikiye katlayın. Değilseniz, şimdi değiştirmek en iyisidir.

PROSEKSİLERİ
pazar yeri
– Mağazanızı kurmak hızlı ve kolaydır, bu sadece bir hesap açmak anlamına gelir – Her pazar yerinin ek bir trafik kaynağı
sunan kendi arama motoru vardır – Pazaryerlerinin genellikle takip edebileceğiniz kendi eğilimleri vardır – Endişelenmenize gerek yok ödeme süreci ve ödeme yöntemleri hakkında, pazar yerleri bununla ilgilenir
 
– Her pazar yerinin öğrenmeniz ve uymanız gereken kendi kuralları vardır
– Mağazanızın markası ve görünümü üzerinde daha az kontrol 
– Çoğu pazar yerinin işlem ücretleri vardır ve bazılarının aylık abonelik planları vardır (araştırmanızı farklı pazar yerlerinde yapın çünkü değişir)
E-ticaret platformu– Güçlü bir marka varlığına sahip bir mağaza kurma ve müşterileriniz için benzersiz bir alışveriş deneyimi yaratma özgürlüğü
– Ziyaretçileriniz üzerinde kontrol (bir analiz aracı kullanarak, hedef müşterilerinizin kim olduğunu öğrenebilir, yeniden hedefleme kampanyaları için e-posta adreslerini toplayabilirsiniz, ve dahası)
– Mağazanıza gelen trafik, yalnızca pazarlama çalışmalarınızdan ve arama motorlarını lehinize kullanma yeteneğinizden geliyor
– Mağazanızın teknik tarafını kurmaktan siz sorumlusunuz (ve bunun için para ödüyorsunuz).

Printful şu anda en iyi 22 e-ticaret platformuyla entegredir. Hangisinin kullanılacağını doğru bir şekilde değerlendirmek için, her platform arasındaki farkları vurgulamaya yardımcı olacak bir karşılaştırma tablosu burada .

 Tasarımlarınızı oradan çıkarın

Ardından, ürünlerinizi yayınlayın . Her şeyin doğru olduğundan emin olmaya çalışırken küçük ayrıntılara takılmak kolaydır. Gerçekte, bu sadece sizi gerçek ilerleme kaydetmekten alıkoyuyor. 

Örneğin, fiyatlandırmanızı sürekli olarak ikinci kez tahmin etmek için hiçbir neden yoktur. Mağazanızı faaliyete geçirdikten sonra, aldığınız trafik mutlu müşterilere dönüşmediğinde belirlediğiniz fiyatın çok yüksek olup olmadığını anlayacaksınız. Neyin işe yaradığını gerçekten görmenin tek yolu, ürünlerinizi yayınlamak ve sonuçlara göre ayrıntıları ayarlamaktır. 

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta – başlangıçta daha azı daha fazladır . Kişisel olarak satın alacağınız (veya geri bildirimlere dayanarak zaten incelemiş olduğunuz) birkaç iyi tasarımla başlayın. Ardından, enerjinizi insanları ürününüzü satın almaya zorlayan kaliteli açıklamalar oluşturmaya odaklayın. Bundan sonra daha fazlası.

Kaliteli içerik yazın 

Yazdığınız her şey, müşterinizin sizi algılama biçimini etkiler. Satış söz konusu olduğunda, yazınız iki şeyden birini yapabilir: müşteriyi uzaklaştırın veya onları içeri davet edin. Daha fazla bilgi edinmek için İşinizi Geliştirmek için Yazınızı Nasıl Artıracağınıza dair blog yazımıza göz atın.

marka hikayeniz

Şimdi harika içerikler yazmaya başlamadan önce , markanızın hikayesine kısaca bir göz atalım . Niye ya? Çünkü insanlar, yalnızca sunduğunuz ürün veya hizmetle değil, markanızın ne anlama geldiğiyle de ilgilenirler. Etkileyici marka hikayeleri güven oluşturur , müşteri sadakatini artırır ve etkileşime ilham verir . 

Tüm içeriğinizin uyumlu ve birbirini tamamlamasını sağlamak için içerik yazmadan önce markanızın sesini ve kişiliğini tanımlayın. İşte kendi hikayenizi yaratmanız için ilham kaynağı olabilecek  harika marka hikayelerinden bazı örnekler .

Yıldız ürün açıklamaları

Peki ürün açıklamalarında nelere yer vermelisiniz? Beden, kalıp, kumaş yumuşaklığı, kalınlık ve alıcı olarak şahsen bilmek isteyeceğiniz diğer her şey hakkında konuşun . Açıklamalarınızı ve yazdığınız diğer her şeyi yazarken (ve düzenlerken) kendinizi ekranın diğer tarafında hayal edin. 

Yazdığınız her açıklama için şu üç soruyu sorun:

 • Müşterilerime hitap etme şeklim marka sesim ile uyumlu mu?
 • Özelliklere mi yoksa avantajlara mı odaklanıyorum (Özellikler, müşterinizin muhtemelen ilgilenmediği ürün özellikleridir. Müşteriniz, ürününüzün kendilerine nasıl fayda sağlayacağını bilmek istiyor .)
 • Anlamayı kolaylaştırdım mı? Başka bir deyişle, ürün bilgilerinizi mümkün olduğunca basit hale getirin. Profesyonel ipucu: madde işaretlerini kullanın .

Herhangi bir kafa karıştırıcı veya net olmayan bilginin potansiyel müşterileri uzaklaştırabileceğini unutmayın.

SEO açısı

Açıklama oluşturmayla ilgili bir diğer önemli şey de SEO açısıdır: web sitenizi ziyaretçi çekmek için bir arama motorunda (Google gibi) daha üst sıralarda yer almasını sağlamak için yazılı içeriğinizi optimize etmek. 

Aşağıdakileri öğrenmek için SEO için Yeni Başlayanlar Kılavuzu blog yazımızı okuyun :

 • SEO nedir ve arama motorları nasıl çalışır?
 • Hangi uygun fiyatlı SEO araçları var?
 • Yeni başlayanlar ve en iyi uygulamalar için e-ticaret SEO ipuçları
 • SEO sözlüğümüzde ihtiyacınız olanı nasıl bulabilirsiniz?

görseller oluşturun

Görsel oluşturmayı düşünürken, işletmeniz için en önemli görsel olan logonuzla başlayalım .

Dikkatinizi çekmeli, iyi bir ilk izlenim bırakmalı ve sizi rekabetten ayırmalı (aşağıda ne demek istediğimize bakın). İnsanların markanızla ilişkilendireceği şey budur.

3 kahve dükkanı logosu. Yeşil renkte birinci sınıf görünümlü bir logonun yanında iki normal/gri logo.
Kaynak: tailorbrands.com

Eşsiz bir logoyu nasıl yapabilirsiniz? Canva veya Tailor Brands gibi tonlarca ücretsiz logo üreticisi var . Araştırmanızı yapın ve hangisini en çok sevdiğinizi bulun.

Mağazanız için harika ürün görselleri oluşturmak da çok önemlidir Design Maker’ımızda ücretsiz olarak gerçeğe yakın maketler yapabilirsiniz . Ayrıca, premium bir abonelik planınız varsa maketleri özelleştirebilirsiniz . 

Benzersiz ürün resimleri oluşturmanın başka bir yolu da onları kendiniz çekmektir.

Ve bir fotoğrafçı veya stüdyo kiralamak zorunda değilsiniz. Bir telefon standı kullanılarak çekilen geleneksel özçekimler veya resimler gayet iyi çalışıyor. 

Fotoğraf oluştururken akılda tutulması gerekenler:

 • İyi bir aydınlatmaya sahip olun. Yaratıcı olun ve en iyi sonucu elde etmek için evde sahip olduklarınızı kullanın. Örneğin, fotoğraflarınızı aydınlatmak için beyaz bir yüzey kullanın (etkisini aşağıda görebilirsiniz).
Işık sıçraması olan ve olmayan yeşil çiçek şeklinde bir düğme fotoğraflandı. Yan yana karşılaştırma.
Kaynak: New York Fotoğraf Enstitüsü
 • Henüz sahip değilseniz bir telefon standına yatırım yapın . Bu sayede farklı mesafelerden güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Arka plana dikkat edin. Basit bir arka plan, müşterinin tamamen öndeki ve merkezdeki şeye, yani ürününüze odaklanmasını sağlar (aşağıdaki bir örneğe bakın).
Beyaz bir arka planla fotoğraflanan yeşil düğme benzeri bir nesne (beyaz ışığı yansıtmak için katlanmış kumaş + beyaz sayfa).
Kaynak: New York Fotoğraf Enstitüsü
 • Ürün detaylarını (fermuarlar, düğmeler, tokalar vb.) belgelemek için farklı açılar kullanınve müşterilerinize mümkün olduğunca fazla bilgi verin . 

Son fakat en az değil: kendinize zaman içinde geliştirmek için yer açın. Öğrenmeye devam edin ve ilham almak için başkalarına bakın, sonunda tasarımlarınızı öne çıkaran mükemmel görseller yaratmak için gereken yolu bulacaksınız.  

Politikaları var

Çevrimiçi iş yaptığınızdan ve e-ticaret için yasal düzenlemelere tabi olduğunuzdan, müşterilerinizi ve kendinizi korumaya yönelik politikalarınız olması şarttır. 

İlk satışınızı yapmadan önce her şeyin yolunda olduğundan ve geçerli tüm politikaları okuduğunuzdan emin olun. Bu sayede uygulama sonrasında herhangi bir zorlukla karşılaşmazsınız. 

İşte her e-ticaret mağazasının sahip olması gereken üç politika sayfası:

 • Nakliye ve İade Politikası
 • Gizlilik Politikası
 • Şartlar ve koşullar

Çevrimiçi perakendede yeniyseniz, gizlilik politikaları yazmak zor olabilir. Mağazanızın Kopyalaması Gereken Basılı Politikalar hakkındaki blogumuzu okuyun ve makalenin sonunda ücretsiz şablonlar edinin. 

Ayrıca, Avrupa Birliği’nde müşterileriniz varsa, daha fazla bilgi edinmek için GDPR’nin (Genel Veri Koruma Yönetmeliği) ne olduğu ve Çevrimiçi Mağazanız için Ne Anlama Geldiği başlıklı yazımıza göz atın.

Mağazanızı aileniz ve arkadaşlarınız üzerinde test edin

Ürünleriniz yayınlandı ve ilk satışınızı yapmaya hazırsınız, ancak… her şey profesyonel ve gösterişli görünüyor mu? 

Geri bildirimin doğruyu bulmanın en hızlı ve en etkili yolu olduğunu zaten belirledik . Bu nedenle arkadaşlarınızdan ve ailenizden mağazanızı, logonuzu ve marka kimliğinizi kontrol etmelerini ve dürüst geri bildirimde bulunmalarını isteyin. İçgörülerine göre ayarlamalar yapın.

Ücretsiz pazarlama kanallarından yararlanın

Reklamcılık için herhangi bir para harcamadan önce, bir kuruşa mal olmayan tüm farklı pazarlama kanallarını incelediğinizden emin olun. Evet, işletmenizi sosyal medyada tanıtmaktan bahsediyoruz. Günümüzde dijital pazarlamanın en popüler ve başarılı biçimlerinden biridir .

Her sitede olmanıza gerek yok . Sadece bir veya iki platformazaman ayırın ve onlar üzerinde aktif kalın . Tüm platformlardaki altın kurallar şunlardır: yüksek kaliteli içerik oluşturun, bir şey satmaya çalışmadan önce değer katın ve hedef kitlenizle etkileşim kurun. 

Daha fazla bilgi edinin: Bir Ürünü Pazarlamanın 10 Etkili Yolu

Hemen dalalım ve size sunulan en büyük sosyal medya platformlarından dördünü ücretsiz olarak inceleyelim. Bunların ne olduğunu, neden kullanmayı düşünmeniz gerektiğini ve her birinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Reddit

Reddit , insanların bağlantı kurabilecekleri ve ilgilendikleri şeyler hakkında konuşabilecekleri bir topluluklar (veya alt dizinler) ağıdır. Topluluğunuzu tanımak için en iyi yerlerden biridir. 

Reddit’in nasıl çalıştığına aşina değilseniz, buna kısaca değinelim. Her topluluğun (topluluk = alt dizin = ortak bir ilgi alanını paylaşan insan grubu) kendi sayfası, konusu, kullanıcıları ve moderatörleri vardır. 

Reddit’i diğer sosyal medya platformlarından ayıran nedir? Oylama mekanizmasını tüm topluluk belirler. 

Basitçe söylemek gerekirse, her kullanıcının herhangi bir gönderiye oy verme (destek gösterme) veya olumsuz oy verme (onaylamama) seçeneği vardır. Bunu yaparak, ya en üst konuma daha yakın yükselir ya da alt dizinde daha aşağılara iner. Yukarıya yakın olan gönderiler daha kolay görülür ve okunur.

Başlamadan önce, siteyi kullanmak için esprili bir şekilde “ Reddiquette ” olarak adlandırılan yönergeleri dikkatlice okuyun. Dikkat edilmesi gereken en büyük şey, çok fazla kendini tanıtmanın hesabınızın yasaklanmasına yol açacağıdır. Reddit yönergeleri , içeriğin yalnızca %10’unun kendi reklamını yapması gerektiğini belirtir .
Ek olarak, her topluluğun takip etmesi gereken bireysel yönergeleri vardır. Bir örnek verelim: r/AskReddit alt dizinine katılmak istiyorsunuz . Reddiquette’e ek olarak, şu kuralları da izlersiniz:

"AskReddit" alt dizininin 10 kuralı.
Kaynak: Reddit

“Kurallara uyun” demek aptalca görünebilir, ancak Reddit kullanıcılarının oluşturdukları toplulukları şiddetle koruduğunu belirtmek önemlidir. Ayrıca, topluluk yönergeleri moderatörler tarafından denetlenir , dolayısıyla bunlar uygulanır. 

Markanızı Reddit’te başarılı bir şekilde pazarlamak için en iyi strateji:

 • Sürekli aktif olun. Bu, gönderilere oy vermek, kendinizinkini oluşturmak ve alt dizin içindeki başlıklarda iletişim kurmak (soruları yanıtlamak, yorum eklemek) anlamına gelir. Aşağıdaki bazı örneklere bakın.
"AskReddit" alt dizinindeki birçok konu.
Subreddit içinde birçok konu. Kaynak: Reddit
Reddit'teki "Avrupa'yı ziyaret eden Amerikalılar, sizin için en büyük şok neydi?"
Belirli bir iş parçacığı (konuşma). Kaynak: Reddit

Gönderileriniz sürekli olarak benzersiz, orijinal ve yardımcıysa, toplulukta daha popüler ve saygın olursunuz. Bu da gelecekte size güvenen sadık bir müşteri tabanına dönüşecek.

 • Gelecekteki müşterilerinizle doğrudan etkileşim kurmanın en iyi yollarından biri olduğu  için hedef kitlenizi tanımaya odaklanın .

Rakiplerinizden mi bahsediyorlar? Eğer öyleyse, onların geri bildirimlerinden ne öğrenebilirsiniz? Hangi ağrı noktalarını tanımlayabilirsiniz? 

 • Müşterilerinizle doğrudan ilişki kurun—tasarımlarınız veya ürünleriniz hakkında geri bildirim isteyin! Geri bildirim toplayın ve iyileştirmeler yapın.

İçeriğinizi Reddit’te tanıtmak mümkündür, ancak bunun stratejik olarak yapılması gerekir. Kullanıcıların topluluklarını şiddetle koruduğundan bahsettiğimizi hatırlıyor musunuz? Bu, kişisel kazanç için alt dizinlerinden yararlanmaya çalışan insanları veya markaları sevmemeyi içerir. Onlara sen olmadığını göster! 

Ürünlerinizi sergilemeye çalışmadan önce katılımınız ve içgörüleriniz için değerli bir üye olun. Reddit pazarlaması doğru yapılırsa markanız harika geri bildirimler, değerli bağlantılar ve sadık bir kitle elde edebilir. 

Reddit’in sizin için uygun bir yer olduğunu düşünüyorsanız, daha ayrıntılı bilgi almak için Reddit’i pazarlamacılar için kullanmayla ilgili bu kapsamlı kılavuzu okuyun.

Facebook Grupları

Facebook, dünya nüfusunun üçte birinden fazlasının platformu aylık olarak kullandığı internetteki en büyük sosyal medya platformudur . Bu, geniş bir kitleye erişebileceğiniz ve onlarla doğrudan iletişim kurabileceğiniz anlamına gelir .

Gelecekteki müşterileri çekmek için bu doğrudan iletişim hattını kullanın! Tasarımlarınız hakkında geri bildirim isteyin, ilham alın ve bir topluluk olarak birlikte büyüyün. Ayrıca aktif olun: hedef kitlenizin beğendiği ve tepki gösterdiği değerli içerikler yayınlayın.

Facebook’ta aktif kalmak iki nedenden dolayı faydalıdır : birincisi, hedef kitlenizi daha iyi tanıyacak ve ayrıntılı bir müşteri profili geliştirebileceksiniz. İkincisi, ne kadar aktif olursanız, Facebook’un algoritması Grubunuzu yeni insanlara o kadar çok gösterir (Facebook, kullanıcıların sıklıkla etkileşimde bulunduğu Gruplardan gelen içeriğe öncelik verir ).

Markanızı Facebook’ta başarılı bir şekilde pazarlamak için en iyi strateji:

 • Kitlenizin sizi daha iyi bulmasına ve sizinle daha iyi bağlantı kurmasına yardımcı olmak için Grup açıklamanızı optimize edin : katılımcı avantajlarını, hedef kitlenizin arayabileceği alakalı anahtar kelimeleri ve Bize katılın gibi bir harekete geçirici mesajı ekleyin .
 • Müşterilerinizin Grubunuzda ne yayınlayacaklarını ve nasıl davranacaklarını bilmeleri için hemen temel kuralları belirleyin; üyelerin katılımı için sıcak ve güvenli bir yer yaratır. Aşağıdaki örneği inceleyin.
FB'de bir kedi grubu için kurallar seti.
Kaynak: Facebook’ta bir kedi sayfası
 • Diğer platformlarda olduğu gibi, pazarlama  yapabileceğiniz güçlü, sadık bir müstakbel müşteri oluşturarak başlayın .

Onları tanıyın ve kitlenizin ilgisini çeken ve daha fazlası için geri gelmesini sağlayan şeyin ne olduğunu bulmak için farklı içerik formatlarıyla denemeler yapın. 

Denemek için bazı farklı içerik türleri şunlardır:

 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (üyelerden fotoğraf veya video yüklemelerini istemek)
 • Facebook Live videoları (üyelerle doğrudan etkileşim kurun)
 • Yanıt odaklı içerik (anketler ve anketler)
 • Resimler (gifler, memler ve bilgi grafikleri)

Çok başarılı bir isteğe bağlı baskı mağazası Iconspeak’in (aşağıda görülüyor) sahipleri, insanlar için Facebook’un Instagram’dan daha iyi olduğunu keşfettiler – takipçiler beğenmeye, paylaşmaya ve yorum yapmaya daha istekli.

Iconspeak'in sahipleri Georg ve Florian kameraya gülümsüyor, zımba tişörtlerini giyiyorlar.
Kaynak: Printful’un blogu

Facebook Gruplarının sizin için olduğunu düşünüyorsanız ve bunları nasıl kullanacağınıza dair daha fazla ipucu istiyorsanız, Facebook Gruplarını kullanmak için bu en iyi ipuçlarını okuyun . 

Instagram

Instagram, aylık bir milyardan fazla aktif kullanıcısıyla Facebook’tan sonra en büyük ikinci sosyal medya platformu haline geldi. Bu kadar çok sayıda insan orada vakit geçirirken, ABD işletmelerinin yaklaşık %71’inin kendilerini tanıtmak için Instagram’ı kullanması şaşırtıcı değil .

Ayrıca Instagram kullanıcılarının %83’ü platformda yeni bir ürün veya hizmet keşfetti. Bu platformu kendi yararınıza nasıl kullanabileceğinize bakalım .

Markanızı Instagram’da başarılı bir şekilde pazarlamak için en iyi strateji:

Bu platformda zamanınız ve enerjinizle neyi başarmak istediğinizi düşünün. Aşağıda, içerik oluşturucuların Instagram’ı kullanırken göz önünde bulundurdukları ana hedeflerden bazıları verilmiştir.

Aşağıda farklı IG hedeflerine ve ilgili içeriğe ilişkin bazı örnekler :


Anthropologie'nin turuncu gömlekler ve askısız siyah bir üst ve yüksek topuklu ayakkabılar giydiği gönderisi.

IG Hedefi

Ürünlerinizi tanıtın ve satın (birçok işletme bu nedenle Instagram’dadır)

Kaynak: Antropoloji


Sanatçılar Toyin Ojih Odutola'nın bir sokak köşesini kuşbakışı betimleyen eseri.

IG Hedefi

Kitlenizin çalışmanızı görebilmesi ve sizinle etkileşime geçebilmesi için portföyünüzü oluşturun

Kaynak: Toyin Ojih Odutola


Sakin bir kedi çizimi + "Herkesi mutlu etmek senin sorumluluğun değil" yazısı.

IG Hedefi

Motive edici alıntılar ve eğlenceli görseller yayınlayarak marka bilinirliği oluşturun

Kaynak: Blurt Vakfı


Alan gönderinizde diğerlerinin neler olduğunu kontrol edin . Örneğin, hangi gönderilerin en yüksek etkileşimi sağladığı, hangi popüler hashtag’leri kullandıkları, altyazıları, ne sıklıkta gönderi yayınladıkları ve ne kadar hızlı büyüdüğü. Bu bilgiler, hesabınızı büyütürken sizin için bir referans noktası işlevi görebilir.

 • Instagram hesabınızda tutarlı bir marka estetiğini sürdürmek önemlidir. Rastgele içerik, kitlenin kafasını karıştırır ve takipçi kaybetmenize neden olabilir. Aşağıdaki mükemmel bir uyumlu içerik örneğine bakın.
House Beautiful IG hesabı.
Kaynak: House Beautiful IG sayfası
 • Takipçi tabanınızı büyütün. 10-15 adet yüksek kaliteli fotoğraf yayınlayarak başlayın, ilginizi çeken (ve işinizle ilgili) hesapları takip edin, takip ettiğiniz kişilerle etkileşim kurun (gönderilerini beğenin veya yorum yapın) ve takipçilerinizi içeriğinizi paylaşmaya teşvik edin.

IG’yi kendi avantajları için kullanan bir şirketin mükemmel bir örneği ND Renegade’dir (IG sayfaları aşağıdadır). Marka ve misyonları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Printful’un Sally Willbanks ile yaptığı röportajı okuyun.

ND Renegades'in IG hesabı.
Kaynak: ND Renegade IG hesabı

ND Renegade Instagram’da neden bu kadar başarılı? Takipçileriyle etkileşimde çok aktifler . Örneğin, düzenli olarak müşteri resimlerini yeniden yayınlarlar (aşağıya bakın). Kendinizi IG’de başarılı bir şekilde pazarlamak istiyorsanız, benimsemeye değer bir yaklaşımdır.

ND Renegade IG hesabının bir müşterinin tişörtüyle yeniden paylaşımı.
Kaynak: ND Renegade IG hesabı

Bu platformda pazarlama hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, 5 Kolay Adımda Instagram Pazarlama ile ilgili bu videoyu izleyin ve Instagram’da Hashtag Kullanma Kılavuzumuzu okuyun .

TikTok

Şimdi dikkatimizi TikTok’a çevirelim. Aylık 1 milyar aktif kullanıcısıyla bugüne kadarki en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biridir. Dans zorlukları ve dudak senkronizasyonu ile ünlü olduğunu düşünürsek, TikTok’ta pazarlamanın buna değip değmeyeceğini merak edebilirsiniz. Hedef kitlenize bağlı olarak kesinlikle diyebiliriz. 

İşletme sahipleri için son derece yaratıcı ve eğlenceli bir ortamdır, ancak daha sınırlı bir demografi arasında popülerdir. Çoğu TikTok kullanıcısı 10-29 yaşında ve çoğunluğu kadın olarak tanımlanıyor.

Bağlanmak istediğiniz hedef kitle buysa, markalı bir kanal oluşturmayı keşfedin ve içerik türleriyle denemeler yapın. Kısa videolar nispeten hızlı ve bütçesiz üretilebilir. TikTok üzerinden ilk satışınızı yapmak için trend olan hashtag’leri takip edin, en yeni memlere dahil olun ve bunları markanıza uygulayın. Passionfruit’in
(aşağıdaki profil) sahibi Liz Bertorelli, mağazasını TikTok’ta başarıyla tanıttı ve bunun müşteri edinmenin harika bir yolu olduğunu söylüyor .

Liz Bertorelli'nin TikTok hesabı.
Kaynak: Liz Bertorelli’nin TikTok hesabı

TikTok’a bir şans vermek ve reklam kullanmak istiyorsanız, TikTok’ta Reklamcılık konulu blogumuzu okuyun .

Etkileyici pazarlamaya bakın

Kimlerle işbirliği yapmak isteyeceğiniz harika sosyal medya etkileyicileri olabileceğini düşünün . Bir etkileyici, belirli bir platformda büyük bir takipçi kitlesine sahip bir kişi olabilir. Sizin için bir marka elçisi olabilecek kimi takip ediyorsunuz? 

Etkileyici pazarlamaya güvenirken, işinizi tanıtmanın en iyi yolları ücretsiz örnekler, eşantiyonlar ve indirim kodları sunmaktır. Bunların her birini parçalayalım ve bazı örneklere bakalım.

Influencerlara ücretsiz örnekler gönderme

Popüler etkileyicilere incelemeleri ve tanıtımları karşılığında ücretsiz örnekler vermek , ürünlerinizin fark edilmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Bir etkileyicinin potansiyel olarak ürününüzü tanıtmamaya karar vermesi, onu (olumsuz bir şekilde) başka bir ürünle karşılaştırması ve hatta olumsuz bir inceleme yapması riskini taşırsınız. Yine de ürününüze güveniyorsanız, onu ortaya çıkarmanın ve gerçek hayattan geri bildirim almanın harika bir yolu.

Başarılı POD mağazası District of Clothing’in yaratıcısı Dionna Dorsey, Printful ile yaptığı röportajda , markasının en başında birlikte çalıştığı kadınlara birkaç tişört dağıttığını söyledi. Hepsinin büyük Instagram takipleri vardı ve bazıları blog sahibiydi. 

Kadınlar tişörtlerle kendi fotoğraflarını çekip sosyal medya hesaplarında yayınladılar ve Dionna’nın mağazası “hızlanmaya” başladı. Bu taktik, satışları etkinleştirmenin harika bir yolu olabilir.

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, etkileyici pazarlamayı kullanmanın 10 avantajını ayrıntılandıran bu makaleyi okuyun.

çekiliş düzenleme

Eşantiyonlar, markanıza ve etkileyici kişiye ilgi duymanıza yardımcı olabilir . Yeni kitleleri markanızla bağlantı kurmaya ve siz ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik etmenin harika bir yoludur. Bir influencer aracılığıyla eşantiyonlar düzenlemenin yanı sıra, müşterileriniz için bunları kendi başınıza oluşturabilirsiniz.

Bir çekiliş düzenlemek için, ürünlerinizden örnekler almanızı (daha önce bahsettiğimiz %20 Printful indirimiyle) ve bir yarışma düzenlemenizi öneririz. Örneğin, bir gönderiye yanıt veren ilk 5 takipçi bir ürün kazanacaktır. İlgiyi artırmak için çekilişin sosyal medyada reklamını yapın.

Çalışıyor mu? Circle Square Diamond’ın yaratıcısı Sean Douglass böyle düşünüyor. Printful ile röportaj yaptı ve başarılarını, ilhamını ve en büyük zorluklarını tartıştı. Şimdiye kadarki en başarılı pazarlama stratejisinin ne olduğu sorulduğunda, eşantiyonlar dedi . 

“Başlangıçta bir eşantiyondan çok fazla satış görmeseniz bile, bu onların potansiyelini azaltmıyor. Müşterilerden size girmeniz için bir e-posta adresi vermelerini isteyin. Yarışma sona erdiğinde, onlara kazanmadıklarını söyleyen bir e-posta gönderin, ancak katıldığınız için teşekkür olarak bir indirim kodu verin. Bu gerçekten satış potansiyelinin olduğu yer. Ürünle ilgileniyorlar ve şimdi onları biraz zorlamanız gerekiyor.”

indirim kodları verilmesi

Sean’ın tavsiyesine dayanarak: indirim kodları ( promosyon kodları olarak da adlandırılır) hem müşteri (çünkü ürünü daha düşük bir maliyetle satın alırlar) hem de satıcı (oluşturulan satışlar nedeniyle) için faydalıdır.

Müşterilerinize indirim yapma konusunda temel bilgileri almak için bu makaleyi okuyun . Şunları öğreneceksiniz:

 • indirim kodları nasıl çalışır
 • üç tür indirim 
 • bu kodları kullanmanın farklı platformlarda pazarlama çabalarınızı izlemenize nasıl yardımcı olabileceği

Ücretli reklamları düşünün

Ücretli reklamcılık, trafiğinizi hızla artırmanın ve daha fazla satış getirmenin harika bir yoludur. Reklam verebileceğiniz çeşitli sosyal medya platformları vardır. Burada kullanabileceğiniz en büyük üç kanalı inceleyeceğiz.

Facebook reklamları

Tartıştığımız gibi, Facebook daha geniş bir kitleye ulaşmak, yeni müşteri adayları oluşturmak ve daha fazla müşteri çekmek için kullanılabilir. Ücretli reklamcılık için de durum aynıdır. Facebook reklamlarının yapısı hakkında bilgi edinin ve burada bazı ilham verici reklam örnekleri bulun.

Facebook reklamlarını kullanmanın artıları ve eksileri

En Büyük Profesyonel:

 • Facebook’un belki de en önemli faydası hedeflemesidir . Demografiye, yaşa veya yere, tıkladıkları reklamlara ve etkileşim kurdukları sayfalara odaklanarak reklamlarınızı farklı kişilere/gruplara hedeflemenize olanak tanır. 

En Büyük Con:

 • Facebook’ta reklam vermek giderek daha pahalı hale geliyor . Bunun ana nedeni artan rekabettir. Gittikçe daha fazla reklamveren alan için teklif verdikçe maliyet de artıyor. İkinci neden: Ayrıca, Facebook’ta etkili bir şekilde pazarlama yapmak, ustalaşması uzun zaman alan bir beceridir ve vakit nakittir. Bunu çözmek için bir Facebook reklam ajansı kiralayabilir ve bu konudaki deneyim, bilgi ve uzmanlıklarından yararlanabilirsiniz.

Aşağıdaki Facebook reklamlarından bazı örneklere bakın:

FB'de komik bir reklam (tek boynuzlu at üzerinde bir kız ve arkalarında gökkuşağı olan gevşek reklam).
Kaynak: Wordstream
FB'de bir reklam ("Shopify neden Etsy'den daha iyi" olarak adlandırılan Shopify blogu).
Kaynak: Wordstream
FB'de, doktorları talep üzerine alabileceğiniz bir uygulamayı tanıtan bir reklam.
Kaynak: Wordstream

Başarılı bir isteğe bağlı baskı mağazası örneği için, Facebook reklamlarını kullanmaya başladıktan sonra başarıya ulaşan bir marka olan House of Chingasos’a göz atın .

Chingasos Evi'nin FB sayfası.
Kaynak: Chingasos Evi FB sayfası

Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi istiyorsanız , yeni başlayanlar için Facebook reklamlarını kullanma kılavuzumuzu okuyun .

Instagram reklamları

Facebook’un kardeş şirketi Instagram, reklam yapmak için en iyi sosyal ağlardan biridir . Zaten ana şirketi kadar büyük ve daha da büyümesi bekleniyor. 

Bu reklamların yelpazenin pahalı ucunda olduğunu unutmayın. Ve genellikle oldukça büyük bir yatırım getirisi sağlasalar da, işinizin şu anda bunu karşılayıp karşılayamayacağını veya geleceğe mi bırakacağınızı değerlendirmelisiniz. 

IG’de reklam vermenin avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Instagram reklamlarını kullanmanın artıları ve eksileri

En büyük artılar:

 • Facebook’un Instagram’a sahip olması nedeniyle kitleleri Facebook verileriyle hedefleyebilirsiniz .
 • Gönderilen reklamlar, Instagram’da paylaşılan diğer gönderiler gibi görünür ve bu da onları daha doğal hissettirir
 • Hikayeler, videolar ve Alışveriş reklamları dahil olmak üzere Instagram’da reklam vermenin birden çok yolu vardır.

En büyük eksileri:

 • Onlar pahalı
 • Instagram’ın kullanıcı tabanının üçte ikisi 34 yaşın altında (hedef kitlenizi düşünürken bu dikkate alınmalıdır)

Aşağıda, farklı türdeki Instagram reklamlarına ilişkin bazı örnekler verilmiştir:

IG'de minimalist bir reklam örneği (bir kamyon resmi).
Minimalist bir reklam örneği. Kaynak: AdEspresso
Bir ortak çalışma reklamı örneği (Justine Sky ve Michael Kors).
Bir ortak çalışma reklamı örneği. Kaynak: AdEspresso
Komik bir reklam örneği (köpek yatakları).
Komik bir reklam örneği. Kaynak: AdEspresso

Instagram’da ücretli reklamlar işe yarıyor mu? Giyim Bölgesi sahibi Dionna Dorsey evet diyor. Instagram ve Linkedin’de reklam ve daha fazla içerik yayınlamaya başladıktan sonra satışlarda gözle görülür bir artış gördü ve şirketin sosyal medya kitlesi ikiye katlandı .

Giyim Bölgesi'nin IG sayfası.
Kaynak: Giyim Bölgesi IG sayfası

Pinterest reklamları

Tanıtılan Pinler olarak da bilinen Pinterest Reklamları, çoğu işletme tarafından karlı bir hedef kitle bulmak için kullanılabilir. Bu, platformun geniş kullanıcı tabanı sayesindedir. 

Pinterest reklamlarını kullanmanın artıları ve eksileri

En Büyük Artıları:

 • Pinterest’teki tüm panolar herkese açık olduğundan, içeriğiniz, sabitlendiği panoyu takip etmedikleri için kişilerden otomatik olarak dışlanmaz; sizinki gibi ürünlerle ilgilenen kişiler sizi bulabilir
 • Başlamak ücretsizdir, böylece bu platformun sizin için çalışıp çalışmadığını test edebilir ve işler yolunda gitmezse çok fazla yatırım yapmadan çıkabilirsiniz.
 • Pinterest, hedefi iyi belirlenmiş reklamlar oluşturmanıza ve hedef kitlenizi cinsiyet, dil, cihaz ve konum gibi demografik özelliklere göre tanımlamanıza olanak tanır.

En Büyük Eksileri:

 • Pinterest’teki trafik çok özel bir hedef kitleye çekici geliyor – 45 yaşın altındaki kadınlar
 • Pinterest öncelikle bir yaşam tarzı sosyal medya sitesidir, bu nedenle Pinterest aracılığıyla ilk satışı yapmak için müşterilerinize ürününüzün nasıl uyumlu olduğunu ve onların hayatlarını iyileştireceğini gerçekten göstermelisiniz.

Platforma kusursuz bir şekilde uyan iki reklama ve nedenine bakalım.
Birincisi, bu pirinç keki reklamı. Mükemmel olmasının nedeni, pazarlamacıların Pinterest kullanıcılarının genellikle yeni fikirler ve ilham aradıklarını anlamalarıdır ve bu reklam onlara tam da bunu verir. Ayrıca, pimlerin geri kalanıyla tam olarak uyum sağlar.

Pinterest'te farklı malzemeler gösteren pirinç keki reklamı.
Kaynak: Bloom

İkincisi harika bir reklam çünkü hayatınızı iyileştiren ve nasıl kullanılacağına dair uygulanabilir ipuçları sunan bir ürünü bir araya getiriyor. Tüketiciler genellikle ilham almak ve nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için Pinterest’e göz atar.

Pinterest'te ev yapımı köpek maması reklamı.
Kaynak: Bloom

Reklamınızı kaç kişinin gördüğünü, tıkladığını, kaydettiğini ve içeriğinizi buna göre ince ayar yapmak için Pinterest Analytics’i kullanabilirsiniz .

Daha fazla bilgi edinin: Ultimate Pinterest Pazarlama Kılavuzu

Tek bir satıştan ilk 10 satışınıza geçiş

Artık ilk satışınızı yapmak için tüm araçlara sahip olduğunuza göre, ivmeyi nasıl sürdüreceğinize bakalım. 

Yansıt ve analiz et

Sizin için en iyi sonucu veren pazarlama stratejisini gözden geçirin. Örneğin, hangi platformları kullandınız ve bunlardan hangisini para, kaliteli geri bildirim, değerli bağlantılar vb. açısından en çok değer kattı?

Herhangi bir ek pazarlama girişimine devam etmeden önce doğru bilgilere sahip olmak, istediğiniz sonuçları almanızı sağlar.

Bu bağlamda, veriler başarılı herhangi bir dijital pazarlama stratejisinde  ayrılmaz bir rol oynar.

Veri topla

Veriye dayalı kararlar vermek için mağazalarınızın performansını yaptıklarınıza göre analiz etmeniz gerekir. Veri toplamak için en iyi araçlardan biri Google Analytics’tir . İşletmeniz hakkında derinlemesine bilgi sağlar ve pazarlama taktiklerinizi optimize etmenize olanak tanır. Burada, Google Analytics’i kurma ve kullanma hakkında adım adım bir kılavuz bulacaksınız .

Müşterilerinizle bir geri bildirim döngüsü oluşturun

Yapmanız gereken bir diğer önemli şey de müşterilerinizden geri bildirim toplamaktır . 

Yorumlar size yardımcı olur: 

 • uyarıyı dikkate alın
 • itibarını inşa et
 • arama motoru sıralamalarını iyileştir
 • ürün kararlarını takip edenleri bilgilendirin
 • sitenizde referansları sergileyin
 • daha fazla satış yapmak

Geri bildirim toplamanıza yardımcı olması için Wiremo , Stamped.io , HelpfulCrowd , Reviews.io , Yotpo veya diğerleri gibi inceleme uygulamalarını kullanın . Farklı inceleme uygulamalarına, teknik özelliklere, özelliklere ve fiyatlandırmaya daha ayrıntılı bir bakış için bu sayfaya göz atın .

Pazarlama çabalarınızda ısrarcı olun

Bir girişimci olarak ısrarcı olmanız gerekir . Anında başarı görmediğinizde işleri devam ettirmek zor olabilir. İşiniz umduğunuz kadar hızlı büyümüyorsa cesaretiniz kırılmasın. Çok erken pes etmek, gelecek için değerli bilgiler edinme fırsatlarını kaçırmak anlamına gelir. Olumlu bir zihniyet, öğrenme eğrisini aşmak ve esnek olmak için gereklidir.

Başarı, %80 zihniyet ve sadece %20 beceridir. / Tony Robbins

Inc.com

Bu bilgiyi mağazanıza uygulayın

Artık dışarı çıkıp ilk satışınızı yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz ! Bu adımları mağazanıza uygulayın ve yorum bölümünde bize nasıl yaptığınızı bildirin. 

kaçırdığımız bir şey mi var? Belki hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir konu vardır? Aşağıda bize bildirin.

kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir